Financie

Žiť od výplaty k výplate nejde dlhodobo. Ako sa zlozvyku zbaviť?

Najmä v čase rastúcich cien energií a potravín musíme k finančnej stránke veci pristupovať zodpovednejšie. Svojvoľné míňanie prakticky na všetko a všade sa nevypláca a môže nás priviesť do situácie, keď budeme žiť od výplaty k výplate. Chcete niečomu takému zabrániť? Existuje niekoľko možností, ktoré môžete zaviesť do svojho každodenného života. Tieto tipy vám pomôžu dostať svoje financie pod kontrolu.

Hotovosť je lepšia ako kreditné karty

Potrebujete ušetriť nejaké peniaze? Musíte začať platiť predovšetkým v hotovosti. Považujte to tak trochu za psychologickú hru – ak vidíte, že vám z peňaženky miznú peniaze, nekúpite si toľko vecí, koľko by ste chceli. Zatiaľ čo pri platení kartou sú financie pomyselnou virtuálnou vecou a pri utrácaní ani nepremýšľate o tom, koľko vám v skutočnosti zostalo na bankovom účte.

Navyše, ak si na jeden týždeň odložíte určitú sumu, budete o nakupovaní premýšľať úplne inak. To platí aj v prípade, ak nastavíte konkrétny časový interval pre nakupovanie.

Nie je na škodu urobiť si finančnú inventúru

Raz za čas sa pozrite, na čo vlastne míňate. Skrátka, sledujte svoje výdavky. Pomôže vám to identifikovať problémové oblasti, čo vedie k odhaleniu možností, ako alebo kde znížiť náklady.

Ľudia si to prakticky neuvedomujú, ale často míňajú na nepotrebné veci, ktoré nepotrebujú. Stačí si uvedomiť pravidelné mesačné platby za streamovacie platformy, na ktorých trávime dlhé hodiny prakticky každý deň.

Nákup z druhej ruky ako zaujímavá alternatíva

Ak chcete ušetriť peniaze a zároveň žiť ekologicky, nákup z druhej ruky je dobrou voľbou. To neznamená len nakupovanie oblečenia v second-handoch, ale aj nákup potrebného vybavenia do domácnosti v second-handoch.

Vo väčšine prípadov ide o veľmi zachovalý alebo ako nový tovar. A to platí pre všetko – či už ide o oblečenie, elektroniku alebo nábytok. Je len dobré sa vopred informovať o skutočnom stave položky.