Najčastejšie mýty o dôchodkoch: Nežijete v nevedomosti aj vy?
Aj keď sa zdá, že do dôchodkového veku je ešte ďaleko, je čas zistiť si relevantné informácie o tom, čo nás čaká. Pozor na najväčšie chyby.
Prvá chyba: Dôchodok dostáva úplne každý
Starobný dôchodok určite nie je samozrejmosťou a na jeho získanie musíte splniť podmienky stanovené zákonom. Jednou z nich je dosiahnutie bežného veku odchodu do dôchodku, ale potom je tu druhá podmienka.
Starobný dôchodok dostanú len tí, ktorí získali minimálne obdobie poistenia. V roku 2022 je toto obdobie stanovené na 35 rokov. Dôchodok nedostanete bez splnenia minimálnej doby poistenia.
Druhá chyba: O môj dôchodok sa stará zamestnávateľ
Vôbec nie je pravda, že sa o váš starobný dôchodok postará zamestnávateľ. Je to preto, že tieto záležitosti môže riešiť každý sám za seba. Vy sami rozhodujete o tom, či pôjdete do predčasného dôchodku alebo kedy sa rozhodnete odísť zo zamestnania a odísť do dôchodku.
Tretia chyba: Môj dôchodok sa vypočíta z minimálnej mzdy
To je tiež jeden z najväčších omylov, ktorý stále koluje medzi ľuďmi. Výška starobného dôchodku však priamo závisí od získanej doby poistenia v celých ukončených rokoch. Výšku dôchodku potom priamo ovplyvňuje osobný vymeriavací základ, ktorý môže byť niekedy nižší ako minimálna mzda. Minimálna mzda na tento rok je stanovená na 16 200 Kč, ale váš osobný vymeriavací základ môže byť nižší, napríklad ak podnikáte.
Štvrtá chyba: Stačí požiadať o dôchodok
V žiadnom prípade nie je pravda, že by ste sa nemali zaujímať o výšku svojho dôchodku počas života. Sociálna poisťovňa v skutočnosti nemusí mať k dispozícii všetky informácie, ktoré sú s vami spojené. Dôvodom je napríklad neplnenie základných povinností zo strany vášho zamestnávateľa. Všetky pracovné zmluvy a záznamy si radšej starostlivo uschovajte, aby ste sa mali o čo oprieť. Nie je na škodu občas zájsť na úrad a skontrolovať, či už majú všetko, čo potrebujete, zapísané.
Vedeli ste aj o týchto bodoch?