Financie

Chystáte sa predať nehnuteľnosť? Aké máte možnosti?

Predaj nehnuteľnosti nie je jednoduchou záležitosťou. Pretože sa jedná o stotisícové až miliónové položky, je potrebné pripraviť si poriadnu zmluvu a všetko si riadne premyslieť. Existuje niekoľko možností, ako môžete predať svoju nehnuteľnosť. Tu sú tri najčastejšie: výkup nehnuteľnosti, predaj cez realitnú kanceláriu, predaj na vlastnú päsť. Každá má svoje pre a proti. Ktorú si vyberiete vy?

Výkup nehnuteľnosti

Princíp je jednoduchý. Výkup chaty a chalupy, domu, bytu, garáže, pozemku alebo skrátka akejkoľvek nehnuteľnosti prebieha tak, že ju ponúknete na odkúpenie špeciálnej spoločnosti. Táto spoločnosť sa výkupom zaoberá, takže sama vykoná ocenenie nehnuteľnosti, navrhne vám cenu a zariadi rôzne služby sama. Pre predávajúceho je to veľmi pohodlné a bez starostí. Bohužiaľ týmto spôsobom predaja získate za svoju nehnuteľnosť najmenej peňazí. Je to ale rýchle, peniaze máte k dispozícii niekoľko dní po podpisovaní kúpnej zmluvy.

Predaj cez realitnú kanceláriu

Aj toto je pomerne pohodlné. Svoju nehnuteľnosť necháte nafotiť realitnou kanceláriou, tá ju bude predvádzať prípadným záujemcom a všetky podklady a papierovanie pomôže vybaviť. Vy tak iba čakáte na kupujúceho. Bohužiaľ, toto čakanie sa môže značne predĺžiť a možno budete tlačení na zníženie predajnej ceny nehnuteľnosti. Realitná kancelária si navyše účtuje za predaj určitú províziu – obvykle ju ale platí kupujúci.

Predaj na vlastnú päsť

Na rozdiel od predchádzajúcich možností ste to vy, kto musí všetko zariadiť. Nafotiť nehnuteľnosť, podať inzerát, zaistiť kúpnu zmluvu (to môže znamenať náklady navyše na právnika), prevod nehnuteľností, vykonávanie záujemcov po nehnuteľnosti (čo môže znamenať čas a náklady navyše) a veľa ďalšieho. Je to ale spôsob, ako môžete za svoju nehnuteľnosť získať najväčšiu čiastku, pretože sa nedelíte o provízie so žiadnou spoločnosťou. Aj keď existuje skupina kupujúcich, ktorí túto možnosť (vzhľadom na províziu) vyhľadávajú, obvykle sú ľudia pripravení zaplatiť radšej províziu. Celkový obchod cez špecializovanú spoločnosť sa im totiž zdá bezpečnejší.