Financie

Zisk Microsoftu rastie, ale zisk majiteľa Googlu klesol

V poslednej dobe sa hromada spoločnosťou stretáva s tým, ako majú vôbec ďalej viesť svojich zamestnancov, kam smerujú či aký je ich plán. Je to hlavne z toho dôvodu, že v poslednej dobe nie je práve veľa vhodných kandidátov na pozície, ktoré nie sú stále obsadené. Vďaka tomu rad spoločností znižuje svoju výrobu, pretože ju skrátka nemá kto viesť. Nedostatok zamestnancov v mnohých spoločnostiach spôsobuje to, že sa spoločnosti vyskytujú v červených číslach, čo znamená, že sa pomaly, ale isto blíži ku krachu spoločnosti ako takej. Avšak je nutné spomenúť to, že niektorým spoločnostiam sa darí až nadmieru! Nie sú to len automobilky, ale tiež aj iné veľké spoločnosti, ktoré denne využívame – napríklad zisky Microsoftu sa opäť zvýšili, ale nie je sa čomu diviť, veď sa jedná o spoločnosť, ktorej výrobky využívame dnes a denne. Čo naopak pokleslo, tak je zisk majiteľa Google, ktorý poklesol vďaka pokute o rovnú tretinu.

Tento pokles sa radí k tým najvyšším, a to od štvrtého štvrťroka 2008. Dnes však klesli zisky o rovnakých dvadsaťosem percent, čo je naozaj veľa. Ide zhruba o neuveriteľné tri a pol miliardy dolárov, čo je v prepočte zhruba osmasedmdesát miliárd korún. Tento zisk by sa inak zvýšil, nebyť pokute, ktorú spoločnosť získala od Európskej komisie.

Prečo bola pokuta stanovená?

Európska komisia tejto spoločnosti začiatkom leta udelila pokutu, a to vo výške dvoch a pol miliardy eur, čo je zhruba šesťdesiatdva miliárd korún. Jednalo sa o pokutu, ktorá sa vzťahovala na zneužitia dominantného postavenia na trhu. Vo svojom vyhľadávači sa zvýhodňovali vlastná služba pre porovnanie obchodných ponúk. Podľa spoločnosti, ktorá Google vlastní, bola táto pokuta zaúčtovaná už v druhom štvrťroku.

Bez tejto pokuty by sa ale jednalo o veľmi výrazné zvýšenie. Príjmy Googlu totiž stúpli o dvadsať percent na zhruba osemnásť a pol miliárd dolárov, čo je teda v prepočte zhruba štyristo devětasedmdesát miliárd korún.