Financie

Vykurovacia sezona lezie do peňazí. Ako trochu ušetriť?

Vykurovacia sezóna je opäť v plnom prúde, čo znamená, že väčšina ľudí kúri na plné obrátky, pretože nechcú mať v dome zimu. Lenže pri kúrení si často neuvedomujeme, že aj toto niečo stojí, že ani kúrenie nie je zadarmo. Potom sme len nemilo prekvapení, keď príde vyúčtovanie, na ktorom musíme doplácať tisíce. Aby ste sa vyhli zbytočnému doplácaní, prezradíme vám, ako pri kúrení sezóne krapet ušetriť.

Mnohí ľudia ušetrili tento rok tak, že zavčasu zmenili svojho dodávateľa energií. Nie všetci dodávatelia energií ponúka svojim klientom príliš drahé energie. Niektorí sú stále féroví a ponúka pomerne výhodné ceny. Teraz je však už na zmenu dodávateľa energií neskoro, tak to radšej nechajte na budúci rok, ako vykurovacia sezóna skončí. Týmto krokom si môžete zaistiť lepšiu cenu.

Skontrolujte svoje radiátory a kotly

Aj keď by k tomu malo dôjsť pred zahájením vykurovacej sezóny, mnohí na to zabudli. Reč je o kontrole kotla a radiátorov. Je potrebné skontrolovať tiež spalinovej cesty, či je všetko pripravené na rozvody tepla.

Radiátory sú pravdepodobne zaneřáděné po celom dlhom roku najviac. Preto je očistite, zbavte prachu. Myslite na to, že by ste počas zimy nemali radiátory zaťažovať bielizňou alebo závesy, teplo tak nebude mať priestor prúdiť ďalej do miestnosti.

Zbytočne neprekurujte

Mnohí ľudia platia za kúrenie veľa, pretože prekuruje. Lenže prekurovaniu nie je práve vhodné ani dobré. Myslite na to, že každý stupeň navyše niečo stojí. Ideálna teplota sa má pohybovať okolo dvadsaťjeden stupňov Celzia v miestnostiach. Ak však budete udržiavať teplotu v domácnosti do dvadsiatich štyroch stupňov, stále sa nemusíte obávať zbytočného doplácaní.

Správne vetrajte

Aj keď sa to môže zdať byť paradoxom, rovnako tomu tak je. Odborníci sa zhodujú na tom, že ušetríte aj pravidelným vetraním. Správnym vetraním totiž eliminujete suchý vzduch v miestnosti a tiež dôjde k zníženiu vlhkosti v interiéri.