Podnikanie

Ako rýchlo skončiť s prokrastinácie

Stalo sa vám niekedy, že ste urobili sto desať iných vecí ako jednu vec, ktorú ste mali v skutočnosti naozaj urobiť? Stalo sa vám niekedy, že ste dokonca upratovali celý dom, len aby ste nemuseli dokončiť prácu, ktorá vám už dva týždne ležala na stole? Tak presne tomuto sa hovorí prokrastinácie. Jedná sa o chorobné odkladanie povinností, čo je problém nejedného z nás. Možno by sa dalo povedať, že prokrastinácie je problémom každého z nás. Ten, kto tvrdí, že prokrastinácie nepozná, tak ten naozaj len klame. S prokrastinácie sa totiž stretol naozaj každý, avšak len málokto nad ňou vyhral.

Prokrastinácie je ako krtko na záhradke – nikto ju nepozýval, nečakal, nechcel, napriek tomu sa z ničoho nič objavila. A rovnako ako je ťažké dohodnúť sa s krtkom, ktorého chcete vyhnať zo svojej záhrady, rovnako tak je ťažké dostať zo svojho života prokrastinácie.

Aby sa vám to podarilo, máme pre vás niekoľko tipov, za ktoré budete jednoznačne radi. Pomôžu vám totiž vyhrať boj so zmieneným chorobným odkladaním povinností.

Pripravte sa

Mnohí odborníci tvrdia, že mnoho ľudí prokrastinuje preto, že nie je schopná alebo pripravená konať. Skrátka je to veľké rozhodnutie, ku ktorému sa chystajú, alebo je to veľká vec. Či už je to ale tak či tak, pomôže nám patričná príprava na danú akciu, na plnenie úlohy alebo výzvy.

V ideálnom prípade nám môže pomôcť takzvaná to-do list. Jedná sa o pomocníka, ktorý človeka nič nestojí, ktorého si môžeme vytvoriť sami s pomocou papiera a ceruzky. Len si na papier napíšte všetko, čo musíte za ten týždeň splniť, a skrátka to splňte.

Motivujte sa

Mnohí ľudí aj keď majú napísaný to-do list, nie sú schopní ho splniť alebo stihnúť odškrtat. Dôvodom toho je, že nie sú dostatočne motivovaní. Ak sa však dostatočne motivujete, zvládnete boj s prokrastinácie, bez toho aby ste stihli povedať „švec“.