Kde všade sa dá usporiť a kadiaľ peniaze utekajú preč?
Začiatok roka nie je nikdy príjemný. Ľudia už niekoľko rokov robia tú istú chybu stále dookola, a síce utrácajú za darčeky pred vianočnými sviatkami, neohlížejí sa na to, či peniaze na darčeky majú alebo nie, a potom, keď dôjde nový rok a nové platenie nových poplatkov a preddavkov na elektrinu, plyn či internetové pripojenie, premýšľajú, kde vlastne všetky peniaze majú. Každým rokom je to rovnaké – aj tento rok urobili ľudia tú chybu, že nakupovali darčeky vo veľkom a zabúdali na to, že budú musieť v januári zaplatiť to, čo platí každý mesiac. Táto nezodpovednosť vedie bohužiaľ k nepríjemnému zadlžovaniu. Niektorí ľudia však vďaka tomu dospejú a začnú hľadať miesta, kde sa dá usporiť, či diery, kadiaľ peniaze utekajú preč.
Každý človek by si mal siahnuť do svedomia a povedať si, či míňa moc alebo málo, či je míňanie vhodné alebo nie. Mal by mať prehľad o celej oblasti výdavkov.
Kde sa dá ušetriť?
Zo začiatku roka sa snažíme nájsť miesta, kde by sme mohli niečo usporiť. Začať by sme mali u energií, teda hlavne u bývania. Podľa Českého štatistického úradu míňame najviac percent z rodinného rozpočtu práve za energie (činí to nejakých dvadsaťjeden percent). Zvážme teda, či nie je vhodné zmeniť dodávateľa, ktorý by bol pre nás o niečo výhodnejšie, ktorý by ponúkal lacnejšie energie. Zmenou svojho dodávateľa môžeme ušetriť aj niekoľko tisíc ročne, ktoré rozhodne prídu vhod napríklad v decembri, keď budeme nakupovať už spomínané vianočné darčeky.
Kde často plytváme peniazmi?
Mnoho ľudí robí tú chybu, že plytvá potravinami. Druhou najväčšou položkou, ktorá nám dosť zasahuje do rodinného rozpočtu, sú potraviny, ktoré tvoria zhruba dvadsať percent našich celkových výdavkov. Česi bohužiaľ nikdy nemajú dosť, kupujú toho toľko, že nakoniec potraviny vyhadzujú, pretože sa logicky skazia.
Podľa prieskumov jednotlivec zaplatí za potraviny mesačne až tritisíc korún – je to skutočne enormný suma.