Financie

Japonsko dlhuje za štát najviac!

Každý štát má svoje záväzky, ktorým musí splniť. Každý z nich sa tiež ocitá v určitom stiesnenom prostredí, ktoré zapríčiňujú práve dlhy, ktoré majú. Ide o dlhy, ktoré sú spojené s politickou činnosťou, s poľnohospodárstvom či s inými vecami, s ktorými sa štát musí zápasiť a na ktoré musí mať peniaze, lenže tie niekedy nie sú. Aby sme neboli zaťažovaní ešte väčšími daňami, musíme tento dlh prehryznúť. Väčšinou sa hovorí, že najviac dlhuje práve Česká republika, ale nie je tomu tak. Jedná sa predovšetkým o Japonsko, ktoré má tie najvyššie cifry práve na účtenke dlhov.

Na splácanie tohto štátneho dlhu by musel v prepočte každý japonský obyvateľov zaplatiť zhruba dva celé dva milióna korún. Jedná sa o neskutočné číslo! A práve táto krajina je nasledovaná Írskom a potom Belgickom. Slovenská republika teda nie je na priečke víťazov v súťaži, kto dlhuje najviac, za čo môžeme byť jednoznačne radi. Sme dokonca až šťastie, pretože pred nami sú väčšími dlžníkmi Maďari a naši bratia Slováci. Toto porovnanie vypustil do sveta server howmuch.net. Upozornil na ne web Svetového ekonomického fóra.

Čo USA?

Konkrétne sa Japonsko zápasí s dlhom dvesto päťdesiat päť biliónov korún. USA treba v porovnaní dlhuje iba zlomok, a to konkrétne s devätnástich bilióny. Takéto čísla si môže len malá hŕstka z nás predstaviť, pretože sa naozaj jedná o naozaj veľké peniaze. Japonsko však v porovnaní so Spojenými štátmi americkými dlhuje vážne obrovskú sumu, ktorej znižovanie pôjde zrejme pekne zle. Ľudia na takú sumu každý deň ani nepomyslí. Uvedomí si ju až vo chvíli, kedy musí splácať čím ďalej väčšie dane, ktoré sú teraz už nezmyselne vysoké. Politici však denne vymýšľa, ako by sme mohli tento dlh znížiť, avšak za ich veľmi vysoké platy je skoro nič nenapadne. Možno by mohli začať časť svojich peňazí dávať treba do znižovania týchto dlhov. To by určite pomohlo tak v Japonsku, tak aj u nás na Slovensku.