Financie

Vedeli ste, že problémy s peniazmi zvyšujú riziko ochorenia srdca?

Problémy s peniazmi sužujú bohužiaľ nejedného človeka. Aj keď sa neustále hovorí o tom, že dochádza k zvyšovaniu miezd, rovnako sa mnohí ľudia dlhodobo zápasia s nedostatkom peňazí. Bohužiaľ nedostatok peňazí má však negatívny dopad na naše zdravie, práve problémy s peniazmi sú veľmi častým dôvodom toho, že vznikajú ochorenie srdca alebo že trpíme úzkosťou. Keďže problémy s peniazmi zvyšujú riziko vzniku úzkosti a tá má za následok ochorenie srdca, mali by sme sa snažiť s peniazmi lepšie nakladať a lepšie s nimi hospodáriť.

To, že nedostatok peňazí spôsobuje úzkosť a následnú mŕtvicu alebo podobný srdcový problém, zistila nedávna štúdia, ktorá sledovala niekoľko tisíc ľudí počas pätnástich rokov. Sledovali sa zároveň ich lekárske záznamy.

Väčšie riziko srdcových problémov sa spája s klesajúcimi príjmami

Už počas štúdia sa došlo na to, že väčšie riziko srdcových problémov sa vyskytuje u tých, ktorým kolísali ich príjmy, pri ktorých dochádzalo k zníženiu príjmov. Dokonca sa pri sledovaní prišlo aj na zvýšenie rizika úmrtia. Tí, ktorí mali príjmy stabilný, u nich sa žiadne zvýšené riziko úmrtia nič nenaznačili.

Počas štúdie sa vedci zameriavali na ľudí, ktorých príjmy nedávno poklesli aspon o dvadsaťpäť percent a viac. Tým mali potvrdené, že nestálosť finančných príjmov a tiež veľké poklesy príjmov jednoznačne súvisí s vyšším rizikom srdcových ochorení.

Peniaze ohrozujú zdravie

Štúdia len dokázala to, že peniaze skutočne môžu ohrozovať ľudské zdravie, že peniaze majú tak obrovský vplyv na človeka. Aj keď si to často neuvedomujeme, rovnako dopúšťame, aby nás peniaze týmto štýlom ovládali a aby dokonca ovplyvňovali náš aktuálny zdravotný stav.

Pre vedcov neboli výsledky nič prekvapivé, do štúdie sa pustili práve z toho dôvodu, že si boli istí, že peniaze ovplyvňujú naše zdravie.