Podnikanie

Väčšine spoločnostiam sa darí, len Applu nie

Ekonomika je v súčasnej dobe na pomerne zaujímavé úrovni. Neustále rastie a podniky tým pádom prospievajú. Bohužiaľ nie všetkým spoločnostiam sa dnes darí, niektorým spoločnostiam sa žiaľ nedarí tak, ako by sa dariť mohlo. Najmä spoločnosť Apple je na tom celkom biedne. Zisk tejto americkej spoločnosti totiž vo fiškálnom prvom štvrťroku klesol, a to pod dvadsať miliárd USD, čo je v prepočte niečo okolo 450 miliárd korún. Klesol z 20,07 miliárd USD. Príjmy spoločnosti sa znížili o päť percent, a to na 84 miliárd USD. 

Spoločnosť Apple sa dlhodobo považuje za giganta medzi spoločnosťami, bohužiaľ teraz sa jej naozaj nedarí. Dôvodom podľa všetkého má byť oslabená dopyt po prístrojoch iPhone, najmä v Číne o tento produkt s nahryznutým jablkom nie je núdza. 

Očakávania sa naplnila 

Spoločnosť Apple v minulosti uviedla, že očakáva ďaleko nižšie príjmy, než na aké je zvyknutá. Moc dobre si spoločnosť uvedomuje nízku dopyt v Číne, tiež je bohužiaľ nízky záujem o nové prístroje, ktoré sú bohužiaľ pre drvivú väčšinu ľudí s cenou trochu cez čiaru. 

Applu sa naplnila očakávania. Presne očakával príjmy, aké nakoniec boli. Je to pomerne smutné, keďže fiškálny prvý štvrťrok je najrušnejšie v celom roku. 

Rozoberáme príjmy spoločnosti Apple 

Príjmy zo zahraničia mali podiel na celkových príjmoch len šesťdesiatich percentami. Príjmy z predaja iPhonov bohužiaľ klesli, a to o pätnásť percent na päťdesiat miliárd USD. Okrem iPhonov sa však ostatné produkty radujú – ostatným produktom stúpli príjmy o necelých dvadsať percent. 

Ďalšie štvrťroku by malo byť ešte horšie. Apple očakáva príjmy v do šesťdesiatich miliárd USD. Aj v tomto prípade sa však bude jednať o pokles, ak sa očakávania naplnia. V ďalšom fiškálnom štvrťroku totiž vlani príjmy presiahli šesťdesiat miliárd USD, také sumy však Apple podľa odhadov nedosiahne.