Financie

Poisťujeme si elektroniku. Na čo si dať pozor?

Elektronika dnes nie je nič lacného. Mnohí ľudia si kupujú elektroniku na splátky, pretože naozaj nemajú na to, aby si telefóny, televízie alebo ďalšie elektronické spotrebiče kúpili za plnú cenu, nemôžu si dovoliť takú dieru do rozpočtu. Aj keď v zľavách kúpite elektroniku za dobrú cenu, zvyčajne volíme naozaj kúpu na splátky. To nás ale len presviedča o tom, aby sme si elektroniku nechali poistiť. Ak nemáme elektroniku ešte ani splatenú, bol by problém, keby sa s ňou niečo stalo. A tak nad poistením naozaj neváhame. Avšak aj pri poistení elektroniky sa môžeme spáliť. Na čo si teda dať pozor? 

Nemusí sa jednať len o poškodení elektroniky, ale tiež sa mnohé poistenie vzťahujú na stratu elektroniky či na krádež elektroniky. To sú skrátka hrozby, s ktorými sa musí počítať. V prípade, že by ste o telefón prišli a nemali by ste ho poistený, náhradu žiadnu nedostanete. Ono sa teda poistenie naozaj oplatí. Je len otázkou, na čo si dať pri poistení elektroniky pozor. 

Dobre sa informujte 

Než podpíšete nejakú zmluvu, nejaké poistenie, dobre sa vopred o danom poistení informujte. Predsa len je dôležité vedieť, či vám poisťovňa zaplatí novú alebo len časovú cenu. Túto informáciu musíte získať skôr, než čokoľvek podpíšete, pretože len tak sa vyhnete prekvapenie, keď by došlo k prípadnému využívaniu poistky. 

Ako vysoká je spoluúčasť? 

Tiež by ste sa mali informovať o tom, ako vysoká je spoluúčasť. Väčšinou sa totiž stáva, že vám poisťovňa nevyplatí sto percent z ceny elektroniky, ale zvyčajne len niečo. Informujte sa teda o tom, aká spoluúčasť je, či je stanovená fixne alebo sa stanovuje až nasledovne, keď dôjde k poškodeniu či k inej nepredvídateľnej situácii. 

Informujte sa o výlukách 

Rovnako ako je tomu u iných poistenie, aj poistenie elektroniky má svoje výluky, o ktorých sa musíte dozvedieť skôr, ako poistku uzavriete. Niektoré výluky vás môžu prekvapiť, preto buďte v obraze.