Financie

Unikajúci teplo je požieračom vašich peňazí. Zistite, kadiaľ uniká najviac

Ak vaše kúrenie ide na plný výkon a vám je pritom stále zima, zrejme bude niekde chyba. Nemusí ísť len o zlý stav vášho kúrenie, ale aj o netesniace okná či iné chyby, ktorých sa bežne vo svojich domácnostiach dopúšťame, a ktoré nás stoja veľa peňazí. S nasledujúcimi tipy sa môžete nielen zahriať, ale tiež ušetriť svoje peniaze.

Drevo lepšie izoluje

Vedeli ste, že betón je lepším izolátorom tepla, ako napríklad betón alebo tehly? To je dôvodom, prečo ľudia, ktorí bývajú v drevostavbách, môžu v zime ušetriť ďalšie peniaze. V zime sa v drevostavbe drží teplo, v lete zasa príjemný chlad. Drevostavby sú teda skvelé v každom ročnom období, navyše je ich stavba ekologickejšie – už len tým, že pri jej stavbe sa využije oveľa menej vody. Izolačné vlastnosti dreva sú až 15 x lepší, než betónu. To znamená, že 11,4 cm hrubú tehlovú stenu dokáže nahradiť drevená doska tučná len 2,5 cm!

Nezakrývajte radiátory

Prvou veľkou chybou, ktorú bohužiaľ veľa ľudí stále robí, je to, že radiátory skrývajú za nábytok alebo napríklad záclony. Myslíte si, že si teplo nájde cestu, keď je za záclonami? Pravdou je, že bude cirkulovať najmä v priestore za nimi. Materiály, ako je satén, velúr alebo ťažké látky tepla príliš neprepustí. To isté platí o nábytku. Časť tepla sa síce dostane aj do miestnosti, avšak najviac sa ho bude držať v „vrecku“ medzi nábytkom a radiátorom.

Prípustné sú aj výnimky

V niektorých prípadoch je vhodné pravidlo vynechať. Napríklad ak vy alebo vaše deti trpíte suchým kašľom, prechladnutie alebo nádchou. Pravdou je, že radiátory vysušujú vzduch v miestnosti, čo ešte zhoršuje problémy s dýchaním. Niekedy je preto vhodnou miestností vzduch zvlhčiť. To môžete urobiť napríklad tak, že na radiátor položíte vlhký uterák. Alebo na neho postavíte misku s vodou. To sú prípady, kedy sa vám oplatí radiátory prikrývať aj v zime.