Financie

Unikajúce teplo je žrútom vašich peňazí. Zistite, kadiaľ uniká najviac

Pokiaľ vaše kúrenie ide na plný výkon a vám je pritom stále zima, zrejme bude niekde chyba. Nemusí ísť iba o zlý stav vášho kúrenia, ale aj o netesniace okná či iné chyby, ktorých sa bežne vo svojich domácnostiach dopúšťame, a ktoré nás stoja veľa peňazí. S nasledujúcimi tipmi sa môžete nielen zahriať, ale aj ušetriť svoje peniaze.

Drevo lepšie izoluje

Vedeli ste, že betón je lepším izolátorom tepla, ako napríklad betón alebo tehly? To je dôvod, prečo ľudia, ktorí bývajú v drevostavbách, môžu v zime ušetriť ďalšie peniaze. V zime sa v drevostavbe drží teplo, v lete zase príjemný chlad. Drevostavby sú teda skvelé v každom ročnom období, navyše je ich stavba ekologickejšia – už len tým, že pri jej stavbe sa využije oveľa menej vody. Izolačné vlastnosti dreva sú až 15 x lepšie, než betónu. To znamená, že 11,4 cm hrubý tehlový múr dokáže nahradiť drevená doska hrubá iba 2,5 cm!

Nezakrývajte radiátory

Prvou veľkou chybou, ktorú bohužiaľ veľa ľudí stále robí, je to, že radiátory skrývajú za nábytok alebo napríklad záclony. Myslíte si, že si teplo nájde cestu, keď je za záclonami? Pravdou je, že bude cirkulovať najmä v priestore za nimi. Materiály, ako je satén, velúr alebo ťažké látky tepla príliš neprepustia. To isté platí o nábytku. Časť tepla sa síce dostane aj do miestnosti, ale najviac sa ho bude držať v „vrecku“ medzi nábytkom a radiátorom.

Prípustné sú aj výnimky

V niektorých prípadoch je vhodné pravidlo vynechať. Napríklad ak vy alebo vaše deti trpíte suchým kašľom, prechladnutím alebo nádchou. Pravdou je, že radiátory vysušujú vzduch v miestnosti, čo ešte zhoršuje problémy s dýchaním. Niekedy je preto vhodnou miestnosťou vzduch zvlhčiť. To môžete urobiť napríklad tak, že na radiátor položíte vlhký uterák. Alebo naň postavíte misku s vodou. To sú prípady, kedy sa vám oplatí radiátory prikrývať aj v zime.