Podnikanie

Work-life balance si chráňte ako ten najväčší poklad

Všetky oblasti nášho života vyžadujú naše plné sústredenie a množstvo času. Mali by sme výkonne pracovať, byť dobrými členmi rodiny, správne sa stravovať, výdatne spať. Ako sa z toho všetkého nezblázniť?

Základom je nadhľad

Aj keď ste do svojej práce ponorení na plno a nemáte ani čas sa napiť a najesť, spýtajte sa sami seba, či je to skutočne nutné? Zachraňujete svet pred pádom meteoritu? Alebo skôr pracujete na obohatení niekoho nad vami? Keď získate nadhľad, budete v práci svedomití, ale nie na úkor svojho zdravia.

Povedzte NIE žrútom energie

Nemusíte sa baviť s kolegami, ktorí vám do života nič neprinášajú. Rovnako už nemusíte chodiť na ryby s človekom, ktorého život smeruje iným smerom, než ten váš. Síce je super, že sme si vytvorili putá. Rovnako tak sme ale slobodní a môžeme byť sami sebou. Nenechajte nikoho a nič, nech vám žerie energiu.

Perfektné tu nie je vôbec nič

Ani príroda, ani zvieratá, ani ľudia. Ani technológie, a už vôbec nie pracovné pomôcky. Nemôžete chcieť, nech všetko klape a šliape na sto percent. Čím skôr vám to dôjde, tým lepšie. Namiesto sústredenia sa na perfektné upratovanie v domácnosti, na dokonale oblečené deti, na precízny pracovný výkon sa radšej zamerajte na svoju pružnosť, pretože tu pokrivkávate. Nájdite si to dobré aj na tom zlom.

Úloh tak akurát

Nemajte už prehnané nároky na seba aj na svoje okolie. Predsa už nie ste na strednej škole, aby ste sa celý deň topili v úlohách. Prácu si urobte v pracovnej dobe, potom už do vášho života jednoducho a jednoducho nesmie. Rovnako tak rodinné záležitosti udržujte čo najviac vyriešené, nech vám nenarušujú istotu ekonomického zázemia. Nesnažte sa v pracovnom čase robiť to, čo ste nestihli vyriešiť a zariadiť doma.

Je úplne jedno, či budete objímať stromy, jazdiť zbesilo na bicykli, alebo si dáte naraz 5 dielov svojho obľúbeného seriálu, jeden deň v týždni si doprajte časový úsek, kedy nebudete robiť NIC pre druhých. Len pre svoju radosť.