Podnikanie

3 hlavné dôvody, prečo využívať IdM

So skratkami ako CRM či ERP sa stretávame dnes a denne, nie je preto divu, že ich význam a poťažmo aj výhody dôverne poznáme. Ale čo taký IdM? V súvislosti s bezpečnosťou dát a zefektívňovaním firemných procesov sa síce pomerne často píše aj o identity manažmentu, lenže veľa podnikateľov stále neberie na význam správy identít zreteľ. Pokiaľ nad implementáciou identity manažéra tiež trochu váhate, pripomeňte si jeho najväčšie benefity.

1. Získate perfektný prehľad o prístupoch

V množstve stredne veľkých a veľkých firiem obvykle panuje veľmi neprehľadná situácia o prístupových právach zamestnancov, externistov a ďalších ľudí, ktorým bolo umožnené pristupovať do systému. Personál často využíva väčší počet aplikácií, a do každej z nich pristupuje pod iným účtom. V konečnom súčte to môžu byť aj tisíce jednotlivých prístupov, čo výrazne komplikuje dohľad nad recertifikáciou. Identity manager systémy centralizuje a umožňuje jednoduchú identifikáciu osôb naprieč celou firemnou infraštruktúrou.

2. Uvoľníte ruky pracovníkom IT oddelenia

Ak máte pocit, že vaši ajťáci nestíhajú zadané úlohy, spýtajte sa ich, koľko času trávia zakladaním, úpravami a odstraňovaním užívateľských účtov. Zaobstarajte im IdM a urobte prietrž rutinným úkonom – systém ich zvládne automaticky, prípadne umožní správu nadriadeným. IT administrátori navyše získajú jasný prehľad o účtoch a oprávneniach, čo im uľahčí napr. prípravu podkladov pre audit.

3. Urýchlite nástup nových zamestnancov

Akonáhle do firmy nastúpi nový pracovník, automaticky získa prístupy a môže sa pustiť do práce. Zaneprázdnený IT administrátor nebude musieť manuálne zakladať účty a celý proces sa významne urýchli. Rovnaké výhody prináša access management pri prestupoch zamestnancov naprieč oddeleniami. Zodpovedná osoba jednoducho upraví práva bez toho, aby musela zasahovať IT podpora.