Financie

U akých nehnuteľností porastie ich cena?

Nepokojná doba, nepredvídateľné časy, drahota – to sú všetko pojmy, ktoré vykresľujú a definujú súčasnú situáciu vo svete, nielen u nás. To sa samozrejme odráža na mnohých odvetviach, predovšetkým aj na nehnuteľnostiach, ktorých cena závratne rastie. Teda nie pri všetkých nehnuteľnostiach, zvýšenie hodnoty sa očakáva hlavne pri niekoľkých konkrétnych typoch, s ktorými sa teraz poďme zoznámiť.

Činžové domy

Aj keď klesá možnosť kúpiť si vlastné bývanie, napriek tomu rastú ceny nehnuteľností, ktoré pravdepodobne skúpené tým pádom nebudú alebo sa ich ujmú hnuteľní podnikatelia či investori z povolania. Najviac na svojej hodnote aktuálne rastú nájomné domy a pravdepodobne to tak bude aj naďalej. Inštitucionálni investori majú žatvy, dalo by sa povedať.

Činžové domy rastú na svojej hodnote (a budú na svojej hodnote tiež rásť) hlavne v krajských mestách, ako sú Praha, Brno, České Budějovice, tiež Olomouc alebo Liberec. Očakáva sa zvýšený nárast hodnoty hlavne u starších nehnuteľností, ktoré sú však po stránke stavebnej veľmi kvalitné a prichystané na rozsiahlu rekonštrukciu.

Stavebné pozemky

Okrem tradičných nehnuteľností výrazne porastú ceny aj stavebných pozemkov. Tie sú však takou stálicou v tomto rebríčku. Hodnotovo zdražujú už posledných päť rokov, a to možno aj kvôli tomu, že ich nie je príliš veľa. Naprieč celou republikou uberajú a keď už sa niektoré mesto rozhodne ich sprístupniť (a ešte k tomu za veľmi výhodnú cenu), ľudia sú schopní pred úradom dokonca aj nocovať, aby sa k nim stavebné parcely dostali.

Ak ste investorom, najvhodnejšie je kupovať pozemky v lokalitách, kde sa očakáva nárast dopytu. V Prahe napríklad v okolí budúceho metra D, ktoré bude spájať odľahlejšie časti s centrom hlavného mesta.

Obchodné centrá

O čo rastie záujem as tým rastie samozrejme aj cena sú obchodné centrá, ktoré majú alebo môžu vyrásť hlavne v okrajoch metropolitných prstencov. Vďaka zmenám v zložení obyvateľov a tiež rozširovaniu miest je to z pohľadu investorského veľmi sľubná príležitosť.