Financie

Tipy na úsporu vody, ktoré sa hodia do každej domácnosti

Za posledných 25 rokov ubudla viac ako jedna štvrtina zo zásob pitnej vody! Táto skutočnosť je natoľko alarmujúci, že by sme si mali začať uvedomovať, že sa naozaj oplatí s ňou šetriť. Všetky organizmy sú tvorené vodou, medzi ne patrí aj človek. A preto je v našom záujme, aby nám voda vydržala čo najdlhšie: pretože keď o ňu prídeme, nemáme šancu na prežitie. Nižšie prinášame úsporné tipy, ako na šetrenie s vodou.

Čistenie zubov a kúpanie

Veľa ľudí si každý deň čistia zuby (ideálne dvakrát) a kúpe sa raz za deň. K týmto činnostiam vodu potrebujeme. Namiesto toho, aby vám voda pri čistení zubov alebo holení tiekla prúdom, napustite si ju do téglika. Nie je potrebné, aby tiekla nepretržite. Oveľa úspornejšie ako naložiť sa do vane plnej vody, je krátko sa osprchovať. To je dostatočné pre vašu hygienu. Ak predsa len túžite po kúpeli, neplňte vaňu plnú vody. Postačí ju naplniť do jednej tretiny.

Systém ekonomického splachovanie

Na jedno spláchnutie záchoda je spotrebovaný asi 7 až 10 litrov pitnej vody. Existujú špeciálne zariadenia na splachovanie, ktorá vám umožní spláchnuť menším množstvom vody – a oplatí sa do nich investovať.

Kontrolujte kohútiky

Vždy po použití kohútika skontrolujte, či ste ho dobre uzavreli. Kvapkajúce kohútiky alebo pretekajúci záchod sa snažte vyriešiť čo najskôr.

Úsporná stavba

Ak vás trápi situácia s pitnou vodou a plánujete nové bývanie, mali by ste staviť na drevostavby. Pri jej montáži je použité o veľa menej vody ako pri stavbe tehlového domu. Drevo je až pätnásťkrát lepším izolantom než práve betón. Ak v zime zakúrite, udrží drevostavba dlhšie teplo. V lete zase pomáha zadržiavať chladný vzduch. A výhodou je aj rýchlosť stavby oproti murovaným domom, s čím sa viaže tiež nižšia cena za ich montáž. Pracovníci strávi na stavbe menej času, takže si menej naúčtujú.

Umývanie riadu

Najúspornejším spôsobom umývanie riadu je použiť umývačku riadu.

Zber dažďovej vody

Ak je to možné, zbierajte dažďovú vodu – bude sa skvele hodiť napríklad k zalievanie kvetov.