FinanciePôžičky

Tipy, ako sa vyhnúť pôžičkám

Požičiavanie peňazí je v dnešnom svete úplne bežné. Ľudia si požičiavajú takmer denne. Mnoho ľudí tých, ktorí si požičiavajú, odsudzujú, ale nikto si neuvedomuje, že sa do takýchto situácií môže dostať každý z nás. Môže sa stať, že nebudeme mať na zaplatenie poplatkov, že stratíme prácu alebo že treba vážne ochorieme. Situácií je naozaj veľa, preto by sme nemali odsudzovať tých, ktorí si požičiavajú, pretože aj my si môžeme niekedy požičať. 

Samozrejme existujú spôsoby, ako sa pôžičkám môžeme vyhnúť. Veľakrát nám nepomôžu s veľkými sumami, ale ak nebudeme mať na zaplatenie treba poplatkov ďalší mesiac, potom nám s týmto problémom nasledujúce tipy môžu pomôcť. 

Tipy sa samozrejme točí okolo toho, ako si výborne sporiť, ako vôbec sporiť začať či ako sa sporením dosiahnuť to, že si našetríme naozaj veľa. Iba vyšetrovanie nás predsa môže zachrániť pred zbytočnými pôžičkami, ktoré sa týkajú napríklad len pár tisíc korún. 

Už máte finančnú rezervu? 

To najlepšie, čo by ste mali urobiť, ak sa nikdy nechcete dostať do kolobehu pôžičiek, je to, aby ste mali svoju istú finančnú rezervu. Finančná rezerva je tu vždy, keď potrebujete. Je jednoduché si ju urobiť, len musíte mať silnú vôľu, ktorá vás vždy zarazí, ak budete chcieť peniaze z finančnej rezervy dať do niečoho, čo je zbytočné. 

Finančná rezerva nám mnohokrát pomôže zaplatiť poplatky na ďalší mesiac, ak by sa náhodou stalo, že by sme nemali príjem v ďalšom mesiaci. Väčšinou pokryje nielen nájom, ale tiež aj poplatky za vodu či plyn alebo telefón. Nejlíp ju vybudujete tak, že z výplaty budete vždy pár tisíc odkladať bokom. To je asi ten najlepší a najrýchlejší spôsob, ako si našetriť. 

Robíte lacnejšie nákupy? 

Ďalšie, čo rozhodne musíte urobiť, ak si chcete trochu nasporiť a neutratiť všetko naraz, je to, že začnete robiť trochu lacnejšie nákupy. Odpustíte si tak tri oplátky a kúpite si len jednu oblátku, nekúpite si celozrnnú bagetu za pätnásť, ale za päť korún. Aj takéto drobnosti sa potom na konečnej cene prejaví a vy tak znížite svoj potrebný rozpočet, ale zvýšite usporené peniaze na bankovom konte.