Nezařazené

Splátkové prázdniny nie sú bez háčika

Znie to lákavo. Ale nie je všetko zlato, čo sa blyští. A pri splátkových prázdninách to platí dvojnásobne. Možno vám trošku uľaví, ale hneď pri ďalšej splátke si vezmú všetky dobré úmysly späť. Pokiaľ nie je situácia nevyhnutná, odolajte.

Úľava? Čiastočne

Čerpate pôžičku. Máte za sebou prvú splátku. A z ničoho nič vám banka oznámi, že môžete využiť výhodnú ponuku splátkových prázdnin a uľaviť si od ukrajovania z dlhu. Na prvú dobrú odmietnete, chcete byť maximálne poctiví, potom sa ale objavia ďalšie výdavky ako rozbitá práčka a nové okuliare alebo len túžba vyraziť za hranice. A každá koruna sa hodí.

V takýchto prípadoch už splátkové prázdniny znejú oveľa lepšie a ľahko prehliadnete aj drobné nástrahy, ktoré by vás mali varovať. Nejde síce o kľučky, ktoré vás dostanú do problémov, ale rozhodne nejde o extra výhodnú ponuku, vďaka ktorej sa len na dva mesiace vyhnete splácaniu. Musí to byť predovšetkým výhodné pre banku. To ale klienti väčšinou nevidia a spočítajú si to až neskôr.

Kde je prekážka?

Problémov je v súvislosti s týmto lákavým bankovým produktom niekoľko. Ten prvý je v tom, že akonáhle si na dva mesiace uľavíte, nie je cesty späť. Musíte splátkové prázdniny vyčerpať. Keď teda prídete k peniazom, treba dva mesiace počkať a až potom ich vložiť a znížiť si úver.

Splátkové prázdniny fungujú tak, že akonáhle si dve úhrady odložíte, automaticky sa vám zmenia parametre pôžičky, ľahko sa navýšia úroky a predĺži doba splácania. Neplatí teda to, čo ste podpísali pri dojednaní a nastavené parametre sú pozmenené. Všetko musíte potvrdiť podpisom na pobočke alebo súhlasom v internetovom bankovníctve. Vždy ale dobre preskúmajte, či nie je zmena príliš veľká a vy vo finále neprerobíte.

Tretia nástraha sa týka samotného čerpania. Od začiatku pôžičky totiž musí prebehnúť aspoň jedna splátka a prázdniny je možné čerpať v kuse (väčšinou dva mesiace) a len raz počas dvanástich mesiacov. Zároveň nie sú splátkové prázdniny dostupné všetkým a nie je možné sa naň spoliehať ako na bežný bankový produkt.