Pôžičky

Čo znamená pojem americká hypotéka?

Pod pojmom hypotéka si každý z nás predstaví úver na vlastné bývanie. Čo ale znamená pojem americká hypotéka? Na čo sa vlastne peniaze budú používať?

Nielen na bývanie?

Pri klasickej hypotéke je dôležitou podmienkou pre jej udelenie nutnosť doložiť jej použitie na uhradenie nákupu vlastného bývania. Americká hypotéka toto nemusí dodržiavať. Ide totiž o úver, ktorý môže slúžiť aj na kúpu čohokoľvek iného. Peniaze skrátka môžete opúžiť pre váš ľubovoľný projekt.

Klasickú hypotéku musíme použiť na nákup pozemku, na nákup nehnuteľnosti, alebo na rekonštrukciu bývania. V prípade americkej hypotéky sú ale podmienky rozdielne.

Záložné právo k nehnuteľnosti

Pod pojmom americká hypotéka sa teda nachádza bankový produkt, ktorý je možné použiť na nákup prakticky čohokoľvek. Stále tu ale zostáva dôležitá podmienka. Pre tento druh úveru, ktorý je teda neúčelový, je nutnosť zabezpečiť ho záložným právom k nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza na území Slovenskej republiky, je zapísaná v Katastri nehnuteľností a slúži na bývanie.

Nie je lepší spotrebiteľský úver?

Keď si chcem vziať úver na čokoľvek, prečo si dojednávať americkú hypotéku a nie bežný spotrebiteľský úver? Odpoveď je zrejmá. Americká hypotéka má jednoducho nižšiu úrokovú sadzbu. Keďže je zastavená nehnuteľnosť, je pre banku možné ponúknuť o niečo lepšie podmienky práve pri tomto produkte. U americkej hypotéky sa splatnosť môže pohybovať až v úrovni dvadsiatich rokov. Spotrebiteľské úvery sa väčšinou zakladajú na dobu ôsmich alebo desiatich rokov.

Na čo sa dá americká hypotéka použiť?

Ako sme už spomínali, jedná sa o neúčelový úver. Je teda na vás, ako s financiami naložíte. Ľudia tento druh pôžičky využívajú napríklad na nákup hnuteľných vecí, alebo napríklad na konsolidáciu pôžičiek. Súčasne sa aj táto hypotéka môže stať vhodnou formou, ako splácať kontokorenty alebo kreditné karty.

Úroková sadzba je u tohto druhu pôžičky garantovaná väčšinou po dobu troch alebo piatich rokov.