Financie

Rast cien bytov zastavuje, očakáva sa pokles cien

Určite už ste počuli o tom, ako sú banky doslova nešťastné z toho, že nemajú takmer žiadne klientov. Žiadosťou o hypotéku je naozaj rekordne málo, ľudia nemajú záujem o hypotéku s tak prehnanými úrokmi. Našťastie sa teda banky umúdrilo a niektoré dokonca výrazne poklesli s úrokovými sadzbami. Podľa odborníkov by niektoré banky mali zísť s hypotekárnym úrokom až k dvom percentám, čo sa nestalo už pekne dlhú dobu. Banky si však musí uvedomiť, že chyba nie je len v hypotekárnych úrokoch, ale aj v cenách bývania. Ľudia skrátka nemajú dvadsať percent z desaťmiliónovej stavby. Ceny nehnuteľností sú naozaj veľmi drahé, aj keď teraz začínajú ceny nehnuteľností výrazne spomaľovať. Podľa všetkého by mohlo dôjsť aj k poklesu cien.

Prvý štvrťrok tohto roka sa nieslo v znamení prudkého rastu cien. V druhom štvrťroku to vyzeralo podobne, avšak teraz sa konečne situácia trochu zlepšuje. Kým v predchádzajúcom štvrťroku ceny nehnuteľností výrazne rástli, teraz začínajú stagnovať. V mnohých krajoch totiž nehnuteľnosti dosiahli svojho stropu.

Kde sa neustále zdražuje?

Pozrime sa však ešte do krajov, kde dochádza k zdražovaniu. Predsa len nie vo všetkých krajoch dochádza k stagnácii cien nehnuteľností. Najviac sa zdražovalo v poslednej dobe v Juhočeskom kraji. K mestám, kde sa najviac zdražovalo, patrí rozhodne Brno, kde sa zdražovalo dokonca viac ako v našom hlavnom meste.

Kde došlo k stagnácii cien nehnuteľností?

Ako sme spomenuli, v mnohých krajoch došlo k stagnácii cien nehnuteľností. K tomu došlo konkrétne v Karlovarskom kraji, tiež v Olomouckom kraji a okrem iného aj v Moravskosliezskom kraji. Vďaka stagnácii cien sa tu najviac zvýšil záujem o nehnuteľnosti. Všeobecne je záujem hlavne o väčšie byty, a to konkrétne o byty 3kk alebo 3 + 1.

Rodinné doby zdražujú najviac

Podľa štatistík a dostupných informácií možno povedať, že medziročne sa byty zdraželi o zhruba osem percent, avšak rodinné domy sú na tom ešte horšie. Čo sa týka samostatných pozemkov, v tomto prípade došlo k zdraženiu o osem percent.