Financie

Psí maznáčikovia nie sú lacnou záležitosťou. Koľko majiteľa vyjdú ročne?

Zaobstarať si domáceho psieho maznáčika je síce dôležitý míľnik vo vašom živote, ale pravdou je, že nejde o lacnú záležitosť. Ak si chcete psíka zaobstarať, musíte zvážiť aj svoju finančnú stránku, pretože tá bude hrať dôležitú úlohu. Aj keď nemáte v pláne svojich budúcich psích miláčikov dávať do psích hotelov alebo ich dávať strihať do špeciálnych salónov, aj tak vás vyjdú na niekoľko desiatok tisíc korún ročne.

Česi sa radia k milovníkom psov, skrátka ich chovajú s veľkou obľubou. Dokonca sa českí majitelia psov radia k svetovej špičke. Dokážu za svojich psích miláčikov minúť naozaj majland. Ak by sme sa na to mali pozerať z hľadiska priemeru, povedali by sme, že v priemere vyjdú psí miláčikovia majiteľa na nejakých šestnásť tisíc korún ročne.

To však hovoríme o majiteľoch, ktorí svojim psím maznáčikom nedopriavajú hotely v psích hoteloch alebo ich nedávajú do rúk psích vizážistiek.

Najnákladnejšie je samotné obstaranie psa

Zatiaľ čo počas chovu psa budete utrácať len za granule a očkovanie, na začiatku miniete naozaj najviac. V priemere sa to odhaduje na šesť a pol tisíc korún. Musíte totiž zaplatiť nielen samotného psíka, ale aj odčervenie a ďalšie veterinárske ošetrenie, ďalej musíte nakúpiť potrebnú výbavu pre psa zahŕňajúcu napríklad pelech alebo misky na jedlo a vodu.

Potom sa bude najviac utrácať za krmivo. Ľudia dnes chcú svojim psím miláčikom dopriať naozaj kvalitné krmivo, a tak kupujú krmivo tých najkvalitnejších značiek. Lenže také granule niečo stoja. Len za krmivo sa minú takmer desaťtisíc korún ročne, pokiaľ sa nesiaha po drahších granuliach.

Domácimi miláčikmi nie sú len psy

Nedávne prieskumy tiež ukázali, že sa samozrejme nesprávajú v českých domácnostiach iba psíci, ale aj ľudia milujú mačky, ktoré žijú v tridsiatich siedmich domácnostiach. Veľkej obľube sa tešia aj rybičky, ktoré žijú v každej ôsmej domácnosti.