Pôžičky

Dojednávate si podnikateľskú pôžičku? Rady, čo urobiť pred podpisom zmluvy

Aj podnikatelia si občas potrebujú požičať, o tom niet sporu. Potrebujú si väčšinou požičať napríklad na rozjazd vlastného podnikania. Nie každý má milióny vo vrecku, ktoré môže investovať do veľkého biznisu, ktorý práve rozbieha. Niektorí volia iný spôsob financovania svojho biznisu, a síce hľadajú skôr sponzora, ale aj pôžičky sú jedným z možných riešení. Ak sa rozhodnete vziať si na rozjazd podnikania pôžičku, pravdepodobne nesiahnete po osobnej pôžičke, ale po pôžičke podnikateľskej.

Rovnako ako pri dojednávaní klasickej osobnej pôžičky buďte aj v prípade podnikateľskej pôžičky ostražití. Banky pristupujú úplne rovnakým spôsobom, môžu niekedy konať neférovo alebo vás chcú zahnať do kúta a dohnať vás neskôr k platbe vysokých pokút. Než teda podpíšete zmluvu, ktorou si vezmete podnikateľskú pôžičku, je potrebné urobiť niekoľko vecí.

Porovnajte si ponuky na trhu

Rovnako ako u osobných pôžičiek, aj u podnikateľských pôžičiek sa oplatí porovnávať, porovnávať, porovnávať. Podnikateľské pôžičky na trhu ponúkajú viacero bánk, neukvapujte sa a nechoďte do pazúrov prvej banky, ktorá vám ponúkne pomocnú ruku.

Na internete dnes nájdete pomocníkov v podobe internetových porovnávačov, ktoré vám rozhodne pomôžu.

Prečítajte si podmienky

Opäť je to podobné ako pri klasických osobných pôžičkách – aj v tomto prípade by ste si mali prečítať podmienky podnikateľskej zmluvy. Väčšina podnikateľov má pred vidinami svoj rozbehnutý biznis a zmluvu si tak prečítajú iba letmo. Neskôr však ľutujú, pretože im sú naúčtované zbytočné poplatky alebo napríklad im banka dáva rôzne ultimáta. Čítajte hlavne drobné písmenká. Keď niečomu nebudete rozumieť, radšej sa spýtajte, nech sa vyvarujete následným nezrovnalostiam a nepríjemnostiam.

V súvislosti s čítaním podmienok zmluvy sa radšej opýtajte aj na to, ako je to s poplatkami. Ujasníte si tak veľmi dôležitú vec av budúcnosti už vás nič neprekvapí.