Financie

Prečo sa ľudia rozhodujú šetriť?

Nemáme sa vôbec zle. Pridávajú nám na výplatných páskach, dokonca nám pridávajú tiež na dôchodkoch. V súčasnej dobe možno naozaj konštatovať, že sa nemáme zle, že sa máme naopak veľmi dobre. Napriek tomu si ľudia šetria a dávajú si peniaze bokom. Prečo to ľudia robia, čo ich k tomu vedie? Každý má svoj dôvod, avšak my sme vybrali niekoľko najčastejších dôvodov, prečo sa ľudia rozhodli dávať si peniaze bokom.

Ak si dávate peniaze bokom, nemusíte sa báť toho, že ste jediní. Kdeže. V Českej republike existuje mnoho ďalších ľudí, ktorí si dávajú peniaze bokom. Z akého dôvodu však šetríte vy?

Z dôvodu budúcich životných udalostí

Aj keď sa hovorí, že by sa nemalo myslieť na budúcnosť, musí sa s ňou počítať. Rad ľudí si tak dáva peniaze stranou práve kvôli budúcim životným udalostiam, ku ktorým treba blízkej dobe dôjde. K týmto životným udalostiam patrí napríklad odsťahovaní sa do vlastného bytu v prenájme, odchod na vysokú školu, svadba alebo napríklad blížiace sa dôchodok. To sú všetko chvíle, ktoré nie sú najlacnejšie a pri ktorých sa nám oplatí mať nejakú finančnú zásobu stranou.

Z dôvodu dovolenky

Väčšina ľudí šetrí z dôvodu dovolenky. Pre Čechov je podľa prieskumov dovolená niečo ako požehnanie a je doslova posvätná. Česi si ani nedokážu predstaviť rok bez vysnívanej dovolenky, na ktoré by si patrične oddýchli. Pravdou však je, že sa nejedná o lacnú záležitosť a že aj na dovolenku sa musí niečo našetriť. A keď si človek šetrí počas roka, môže potom uhradiť veľmi výhodný zájazd, ktorý sa mu ponúkne.

Z dôvody finančné rezervy

Mnohí ľudia si tiež uvedomujú, že je zákon schválnosti doslova nepredvídateľný. Práčka sa môže pokaziť kedykoľvek rovnako, ako sa môže pokaziť chladnička alebo automobil. A pre takéto chvíle by mala byť k dispozícii finančná rezerva, ktorá zaplátať mimoriadne výdavky, bez toho aby došlo k narušeniu každoměsíčního stanoveného rodinného rozpočtu.