Financie

Prečo nezarábame viac peňazí? Najčastejšie chyby

Máte pocit, že na tom nie ste po finančnej stránke najlepšie? Závidíte svojmu okoliu, že sa naopak nemôžu nabažiť nových vecí a že ich koryto je prakticky bezodné (teda aspoň zdá sa)? V tom prípade je načase odhaliť chyby, ktorých sa v rámci finančnej gramotnosti a hospodárenia s peniazmi ako takými dopúšťate. Práve tie môžu stáť za tým, že nezarábate (a teda ani nemáte) viac peňazí.

Nedostatočné sebavedomie

Človek získa vždy to, na čo si verí. Ak je vaše sebavedomie nízke, nemôžete očakávať, že by ste zarábali viac ako doteraz. A nemôžete tiež očakávať, že vás šéf povýši. Vybudujte si istú sebadôveru a otočte tým svoj život o sto osemdesiat stupňov.

V súvislosti s tým sa prestaňte zhadzovať. Podceňovanie sa a zhadzovanie sa je problém hlavne žien (ukazujú prieskumy). Veľakrát niečo neskúsi už len preto, že sú na dané miesto vypísané požiadavky, ktoré, podľa nich, ich dostatočne nevystihujú.

Pracujete zadarmo

Najmä Česi sa najmä v dobe koronavírusovej pandémie naučili jedno, a síce hľadať veci zadarmo. Mnohí ľudia, hlavne freelanceři, tak ponúkajú workshopy, kurzy a ďalšie veci za nula, nula nič. Lenže týmto štýlom nemôžu zbohatnúť.

Podobné scenáre je možné praktizovať na študentoch vysokých škôl, ktorí chcú iba naberať skúsenosti. Myslí si ale, že nakoľko sú v takej pozícii, nemôžu si dovoliť povedať o nejakú korunu. Keby si však povedali, zamestnávateľ by im určite niečo dal. Nesmiete sa báť a musíte si vážiť svoj čas.

Čas sú peniaze

Prečo nezarábate toľko, koľko by ste v skutočnosti chceli alebo koľko by ste si predstavovali? Je to jednoduché – neuvedomujete si jedno veľké pravidlo, a síce že čas sú peniaze. A to platí aj v prípade, ak vediete nejakú siahodlhú konzultáciu. Skrátka a dobre si nechajte aj za tento čas zaplatiť.

Predstavte si, že by ste takých mítingov viedli rovno niekoľko počas dňa a každý by ste viedli iba z dobroty srdca. Čas na prácu a zarábaní peňazí by bol zrazu veľmi krátky, a to znamená, že by dosť malé boli aj vaše zárobky na konci dňa.