Pôžičky

Ako si vybrať hypotéku a na čo si dať pozor

Hypotekárne úroky rastú rýchlosťou blesku a mnoho ľudí preto využíva doterajšie možnosti. Podáva svoju žiadosť o pôžičku na bývanie dúfajúc, že ​​stále získajú skvelý úrok, ktorý by ich po finančnej stránke úplne nezruinoval. V súčasnej dobe je možné získať hypotéku predovšetkým od bánk, ktoré sa na hypotéky zameriavajú. Aby k schváleniu žiadosti mohlo vôbec dôjsť, musí sa získať výpis z katastra nehnuteľností, vďaka ktorému sa vlastníctvo overí. A potom sa len vyčkáva, ako sa banka nakoniec rozhodne.

Hypotéka pre vlastné bývanie

Pýtate sa, prečo si vlastne hypotéku vziať? Z jedného prostého dôvodu – pravdepodobne nikomu vo vreckách nedriemajú milióny, ktoré by mohol do vlastného domova investovať. Je to teda skvelý nástroj, ktorý pomôže zafinancovať vysnívané bývanie. V prípade túžby po investičnej nehnuteľnosti je to tým pádom investičný nástroj, ktorý umožní realizovať vaše plány.

Nemusí byť využitá iba na rodinný dom

Čo len málokto vie je, že hypotekárny úver nemusí byť využitý iba na rodinný domček alebo bytovú jednotku na najvyššom poschodí panelákového domu. Zaisťuje nielen nehnuteľnosti všeobecne (čiže ako ich rekonštrukciu, tak prestavby alebo kúpu), ale tiež možno získať úver na výstavbu, ktorá so sebou nesie aj kúpu pozemku určeného na záloh.

Zistite si náklady na hypotéku

Pokiaľ ste sa rozhodli požiadať o hypotéku, kľúčové je spočítať si všetky náklady, ktoré sa s hypotékou spájajú. Aká vysoká je úroková sadzba a aká je hodnota RPMN? Aké vysoké sú poplatky za vedenie úveru, prípadne sankcie za zmenu podmienok úveru alebo za neskorú úhradu splátky?

Na čo si dať pozor?

Aby ste sa pri výbere a žiadaní o hypotéku nespálili, oplatí sa dať si pozor na niekoľko vecí. Predovšetkým na dobu fixácie. Ak plánujete splatiť hypotekárny úver čoskoro, vyhnite sa príliš dlhej dobe fixácie, ktorá by skoré splatenie pôžičky neumožňovala. Rovnako tak si dobre spočítajte vaše možnosti pred zaobstaraním hypotéky.