Podnikanie

Paradox dneška alebo úrazy v kancelárii

Môže to vzbudiť pousmanie, ale otázka zranenia spôsobeného v práci sa netýka len prevádzok alebo manuálnej driny. Aj v kancelárii číha na zamestnanca veľké riziko. Školenie BOZP je tak prinajmenšom rovnako dôležité.

Zdanlivé bezpečie

V kancelárii sa to hemží papiermi a formulármi, dokumentácia BOZP býva na pokraji záujmu. Bohužiaľ tam číha aj pomerne veľa nástrah, ktoré si bežne ani neuvedomujete. Potom ale zabudnete zavrieť zásuvku pri stole alebo zakopnete o natiahnutý kábel ku kopírke. Na prvý pohľad vyzerá miestnosť so všetkým vybavením staticky a bezpečne, ale opak je pravdou. Je tam oveľa viac priestoru na zranenie ako v teréne. Úrazy síce nebývajú vážne, ale sú pomerne časté a dohady o tom, ak za ne môže zamestnanec nedodržiavaním BOZP alebo zamestnávateľ, sú na dennom poriadku.

Skoro ako v pasci

Situácií, pri ktorých môže v kancelárii dôjsť k úrazom, je nespočet. Spadne vám na nohu zošívačka, roh šanónu vás pichne do oka, zatrhnete si nalomený necht o špirálu na kalendári, podpätky sa vám zamotajú do nerozpletiteľnej hrudky káblov a prípojok, natesnáte do skartovačky väčšie množstvo papiera, zabudnete, že je zapnutá a zostanete s . Pre mnohých ide o banálne poranenia, bohužiaľ ide ale o vcelku časté úrazy, ktoré sa neustále opakujú.

Kráľ všetkých úrazov

Nie je potrebné pracovať v kancelárii, aby sa človek rezal o papier. Stalo sa to všetkým. Je to okamih. Nejde o zranenie, ktoré by vyžadovalo pracovnú neschopnosť alebo zásah lekára, ale kvôli veľmi citlivým nervovým zakončeniam na brušku prsta je rana oveľa bolestivejšia ako hlboký zárez nožom inde na tele.

Veľkou mierou sa na bolesti, ktorá sa pripomenie aj pri najmenšom pohybe dlane a bude vás sprevádzať po dobu niekoľkých týždňov, podieľa psychika. Pre človeka, silného, ​​neohrozeného a všeznalého, je niekde hlboko v hlave ponižujúce, že mu zranenie spôsobilo niečo také malé a nenápadné ako obyčajný papier.