Pôžičky

Otázky týkajúce sa pôžičiek na bývanie a odpovede na ne

Hypotéky sú stále aktuálna téma, ktoré sa neustále riešia. Najmä teraz sa rieši preto, že banky súhlasili so znížením hypotekárnych úrokov. Ovšem to nič nemení na tom, že ceny nehnuteľností sú šialene vysoko, nie je výhodné si požičiavať na tak drahé nehnuteľnosti. V prípade, že sa o pôžičky na bývanie zaujímate, možno máte plnú hlavu otázok a nenachádzate na ne odpovede. Na tie najčastejšie otázky však dáme odpoveď.

Väčšina ľudí má zmiešané pocity v súvislosti s hypotékami. Predsa len reklamné spoty nám tvrdí, ako ľahké je hypotéku si vziať. V praxi to však tak jednoduché nie je. Naopak – je to nadmieru zložité. Profesionálne úsmevy sú naozaj len v reklamách alebo vo chvíli, kedy ste klientom s miliónom vo vrecku. Prejdime však k jednotlivým otázkam a k odpovediam na ne.

Nemám dostatočnú hotovosť. Hypotéku v takomto prípade nezískam?

Najväčší problém je dnes v tom, že ľudia nedostávajú stopercentné hypotéky, ale len osemdesiatpercentnú. V tom prípade musí mať zvyšných dvadsať percent z ceny nehnuteľnosti našetřených. Lenže čo ak človek zmieňovaných dvadsať percent nemá? Čo sa deje v takomto prípade? To sa má človek hypotéky vzdať?

Nemusíte sa hypotéky vzdávať, ak nemáte požadovaných dvadsať percent z ceny nehnuteľnosti. Môžete totiž dať do zástavy nehnuteľnosť. Dvadsať percent totiž nie je suma, ktorú potrebujete, ale skôr suma, ktorú dáte banke do zástavy. Nezáleží na tom, či to bude suma nehnuteľnosti.

Ako posilniť bonitu?

Ďalšie často považovanú otázkou je to, ako posilniť bonitu. Aj keď sa všade hovorí, že sa zarába viac než v minulosti, mnohí ľudia nemajú vysoké príjmy. Ich bonita skrátka nie je dostatočne vysoká, čo môže nemilo ovplyvniť získavanie hypotéky. Ponúka sa otázka, ako zvýšiť svoju bonitu? Možno to treba tak, že sa za žiadateľa niekto prihovorí alebo že človek požiada o hypotéku s niekým. Tým pádom sa stane spoludlžníkom dlhu, ktorý posilňuje bonitu. Bude to teda podobné ako v manželstve, kde je tiež druhý z manželského páru len pre posilnenie bonity.