Financie

Ako ušetriť za plyn?

Neustále nás dodávatelia energií straší, že sa bude zdražovať plyn a elektrina. Čo je na tom pravdy? Aj keď k reálnemu zdraženie zatiaľ nedošlo, je pravdou, že sa za plyn bude platiť viac. Platiť by to malo v nasledujúcich mesiacoch. Keďže nastupuje obdobie plné kúrenie, kedy sa kúrenie v domácnostiach doslova nezastaví, mali by sme sa naučiť, ako konkrétne s takým plynom trochu šetriť. Aby nás plyn nestál milióny, prezraďme si, ako za plyn ušetriť.

Aj keď nie všetky domácnosti využívajú na vykurovanie alebo k vareniu zemný plyn, stále sa nájdu domácnosti, ktoré na plyn nedajú dopustiť. Podľa štatistík zemný plyn využívajú dve tretiny domácností. Aby ste teda nemuseli za plyn platiť milióny, prezradíme vám niekoľko fígľov a trikov, ako za plyn ušetriť.

Kúpte si nový kotol

Hovorí sa, že starého psa novým kúskom nenaučíte. Pri kotloch to platí podobne. Starý kotol novým kúskom nenaučíte taky. Aj keď slúži stará plynová pec, vymeňte starý stacionárny kotol za nový kondenzačný plynový kotol, ktorý vám prinesie rapídny úsporu. Aj keď nie je práve najlacnejšie, vráti sa vám prvotnej investície späť. Navyše dnes môžete získať na kotol takzvanú kotlíkovou dotáciu, preto to využite.

Nepodceňujte kontroly komína aj kotla

Bohužiaľ mnohé domácnosti podceňujú kontroly, a to ako komína, tak i kotla. Ak kontroly podceňujete, len vás to stojí peniaze. S kontrolou sa môže prísť na mnoho ťažkostí, ktoré treba bránia prechádzanie plynu. Navyše sa vďaka pravidelným kontrolám, ktoré sú mimochodom povinné, predíde požiarom alebo podobným nehodám, kvôli ktorým sa bude musieť z peňaženky vytiahnuť pekný balík peňazí.

Zbytočne doma nekúrte

Akú teplotu si udržujete v miestnostiach domu počas jesene a zimy? Pokiaľ chcete ušetriť za plyn, nemajte doma zbytočne prekúrené, nekúrte doma ako vo fínskej saune. V obývacej izbe by sa mala teplota držať okolo dvadsiatich stupňov, v spálni sa povoľuje osemnásť stupňov, chodba môže mať desať až pätnásť stupňov Celzia, kúpeľňa okolo dvadsaťštyri stupňov.