Podnikanie

Facebookovú Libru opúšťajú partneri

Určite ste už počuli o novej kryptomena sociálnej siete Facebook. Tá totiž v uplynulých týždňoch vyvolala obrovský rozruch vo svete kryptomena a napokon nielen v ňom, ale celkovo na svete. Spoločnosť Facebook sa v poslednom čase nechala počuť, že príde na trh s novou kryptomena, ktorá bude niesť meno Libra a ktorá bude registrovaná niekde v Európe, keďže Spojené štáty americké nie sú práve naklonení tejto kryptomena. Z počiatku to vyzeralo, že sa jedná o skvelý nápad, ktorý znamená aj veľké bohatstvo, a tak sa prihlásilo hneď z počiatku niekoľko veľkých firiem, ktoré sa rozhodli do novej kryptomena investovať. Lenže po nejakej dobe, kedy sa informácie o novej kryptomena všetkom rozležala v hlave, sa začali mnohé štáty zbrojiť proti novej kryptomena menom Libra, čo malo za následok ústup pôvodných veľkých investorov.

Najviac sa začala zbrojiť Francúzska, ale samozrejme proti facebookovej kryptomena nestojí len Francúzsko, ale aj mnohé iné krajiny, ktoré si neželajú, aby v krajinách vládla iná mena než tá, ktorá je stanovená bankami a ktorá je pre danú krajinu typická. A tak sa stalo, že mnoho veľkých investorov sa rozhodla vycúvať a neinvestovať do kryptomena.

Aké veľké spoločnosti opustili kryptomena?

Zatiaľ ešte nenarodenú kryptomena opustili hlavne veľké globálne spoločnosti, ako je spoločnosť Visa alebo Mastercard, tiež je na ústupe spoločnosť PayPal aj Stripe. Dôvodom však nie je to, že sa stala Libra kontroverznou témou, ktoré vyvoláva množstvo protichodných reakcií.

Čo je dôvodom ústupu?

Dôvodom je podľa všetkého obava z reguláciou. Giganti sa snaží o udržiavanie pozitívnych vzťahov s kľúčovými regulátormi, ktorí udržujú na finančnom trhu istý poriadok. Lenže práve kľúčoví regulátori vyjadrili trochu negatívny postoj voči Libre, a tak sa radšej veľké platobnú spoločnosti stiahli. Najmä spoločnosť Mastercard naraz nechce mať s novou facebookovú kryptomena nič dočinenia, pretože práve táto spoločnosť je najviac závislá na regulačných opatreniach.