Financie

Kryptomeny zasahujú do finančného sveta. Kde je nakúpiť a kde sa s nimi platí?

O kryptoměnách ste určite počuli. Ide o elektronické peniaze, o virtuálnu menu, ktorá síce bola vytvorená už pred desiatimi rokmi, ale veľký boom spôsobila až teraz. V súčasnej dobe sa začína zapisovať do finančného sveta, čo má samozrejme rad odporcov, ale aj rad fanúšikov. Medzi odporcami by sme našli potrebné prezidenta Spojených štátov amerických, ktorý je utvrdený v tom, že jediná mena, s ktorou sa bude platiť, je mena menom dolár. K fanúšikom zase patria tí, ktorí si kryptomena v minulosti vyťažili a teraz si za ne chcú niečo kúpiť.

Aj keď podľa slovenských zákonov nie je kryptomena menou, ale je to skôr vec, pretože sa netlačí ako klasické peniaze, ale ťaží sa, rovnako si za ňu kúpite v Česku už všeličo. Dokonca si nedávno niekto kúpil za kryptomena byt.

Ak nie ste schopní si kryptomena vyťažiť, ponúka sa otázka, kde kryptomena kúpiť. A tiež vás určite zaujíma, kde sa s nimi už teraz môže platiť.

Kde kryptomena kúpiť?

Kryptomena môžete kúpiť napríklad na burzách kryptomena. V zahraničí patrí k najlepším kryptoměnovým burzám burzy, ako je Coinbase, Bittrex alebo Kraken či Binance. V Českej republike však fungujú rad internetových zmenární. K najobľúbenejším patrí zmenáreň Simplecoin. Ostatne aj u nás pôsobí rad búrz, patrí k nim napríklad burza Coingi alebo Coinmate.

Bitcoin je dnes možné kúpiť aj za hotovosť, k tomu však slúžia takzvané bitcoinmaty, čo sú špeciálne automaty pre nákup kryptomena.

Kde sa kryptomena platí?

Ako sme spomenuli, kryptomena sa čoraz viac dostávajú do finančného sveta. Na mnohých miestach sú už plnohodnotnou alternatívou k tradičným menám. Platí sa s nimi treba v niektorých kamenných a internetových obchodoch aj u nás, viac sa s ňou však platí vo svete. Platiť sa s ňou môže konkrétne na Alza.cz. Teraz možno pomocou kryptomena platiť už aj v niektorých kaviarňach alebo reštauráciách.