Podnikanie

Otázky, na ktoré môžete naraziť pri pohovore

Máte sa dostaviť na pohovor? Možno ste z toho trochu nervózny, pretože neviete, na čo sa vás budú pýtať. To je však úplne normálne, každý človek sa bojí pohovoru, ktorý je na miesto, o ktorom dlhú dobu sníva. Či už sa hlásite do veľké korporátne spoločnosti alebo máte záujem o miesto v drobnom podniku, nepodceňte prípravu a odpovedzte si sami doma na otázky, ktoré sa na pohovoroch pokladajú najčastejšie.

Prečo u nás chcete pracovať?

Tou najčastejšou otázkou býva to, prečo chcete v našej firme pracovať. Zamestnávateľ sa touto otázkou chce vyvarovať bezcieľnym ľuďom, ktorí idú do firmy len preto, aby si niečo zarobili alebo len preto, že nenašli iný inzerát na internete. Vhodné je odpovedať tým, ako dobre na vás spoločnosť pôsobí, nebojte sa vymenovať niekoľko konkrétnych vlastností spoločnosti, ktoré sa vám na nej páči.

Aké sú vaše najväčšie úspechy?

Pomerne často sa potencionálny zamestnávatelia pýtajú ľudí na to, aké sú ich najväčšie úspechy. Ak ste do tej doby žiadnych úspechov nedosiahli, povedzte, že veríte, že tie pravé pracovné úspechy ešte len prídu – napríklad prídu práve v podniku, kam sa hlásite na konkrétnu pozíciu. Urobíte touto odpoveďou veľký dojem.

Aké sú vaše najsilnejšie a najslabšie stránky?

Najsilnejšími stránkami sú samozrejme vlastnosti, ktoré na sebe máte radi. Musí to však súvisieť s prácou. Ideálne silné stránky je zodpovednosť, cieľavedomosť, tiež chuť učiť sa novým veciam alebo pracovať na maximum. U najslabších stránok je potrebné povedať takú, ktorá nevyznie zle – treba cieľavedomosť môže byť zároveň zlou stránkou, pretože vďaka nej uprednostňujete pracovné povinnosti a úlohy pred ostatným.

Čo od novej práce očakávate?

To je otázka, ktorá býva často chytákom. Nenechajte sa napáliť a odpovedzte tak, ako uznáte sami za vhodné. Ideálne odpoveďou je potrebné to, že očakávate nové príležitosti, nové možnosti alebo to, že konečne uplatníte svoj doteraz nevyužitý talent.