Podnikanie

Osobnostné testy sa stále častejšie používajú pri pracovných pohovoroch

Čaká vás pracovný pohovor? V tom prípade sa môže stať, že ešte, než na neho dôjde, bude od vás váš budúci zamestnávateľ vyžadovať vyplnenie niektorého z osobnostných testov.

Už nejde len o kvalifikácii

Firmy sú si vedomé, že si ľudia želajú nájsť novú prácu. Majú dostatok kandidátov, z ktorých môžu vyberať. A preto sa čoraz častejšie zameriavajú nielen na vedomosti jednotlivých kandidátov a na ich kvalifikáciu a vzdelanie, ale aj na ich povahové rysy. Hľadajú konkrétny typ človeka, ktorý sa bude skvele hodiť do ich zavedeného tímu. Bude to vedúci tímový hráč, alebo sa skôr obzerajú po niekom, kto bude vo vnútri tímu pôsobiť ako tmel a urovnávacích sporov? To sa dopredu nedozviete.

Otázky, ktoré idú do hĺbky

Niektoré osobnostné testy vám ponúknu test a jeho vyhodnotením sa o sebe dozviete mnohé. A ak si myslíte, že sa nepôjde do hĺbky, mýlite sa. Pýtajú sa vás napríklad na to, či často vyhľadávate nových priateľov, či vás rozplače, keď vidíte iných ľudí plakať, alebo či dávate v prípade rozhodovacieho procesu prednosť srdcu alebo tomu, čo vám hovorí vaša hlava. V teste sa môže objaviť tiež otázka, či najskôr pracujete a až potom si doprajete relax, alebo či robíte veci až na poslednú chvíľu.

Až 16 typov osobností

Výsledok testu vás možno prekvapí. Dozviete sa o sebe aj tie najmenšie detaily. A rozhodne sa nebude generalizovať, stanete sa jednou zo šestnástich typov osobností. Môžete teda v budúcej firme pôsobiť ako „diplomati,“ „objavitelia,“ alebo napríklad „advokáti.“ Firmy pritom môžu spoznať, že práve váš osobnostný typ v ich pracovnom prostredí chýba. A dostanete tak dôležitú výhodu oproti svojej konkurencii.

Niekedy sa môže stať, že vás pred samotným pracovným pohovorom požiadajú, aby ste si urobili bezplatný osobnostné test. Odpovedajte pravdivo, nikdy neviete, koho naozaj hľadajú. Trebárs budete mať výhodu vy.