Pôžičky

Ako si vybrať hypotéku, aneb hlavne sa neukvapte

S hypotekárnymi úvermi sa teraz doslova roztrhlo vrece. Tomu sa napokon nemôžeme čudovať. Ľudia chcú svoje úspory investovať, ideálne do niečoho, čo im bude produkovať pasívny príjem a o čo sa nemusí toľko zaujímať. Rovnako tak sa obávajú inflácie a toho, že všetky ich príjmy doslova „zožerie“. Lenže aby si vysnívanú nehnuteľnosť (či už na vlastné bývanie alebo ako investíciu) mohli zaobstarať, je potrebná dojednať hypotéku. Nie každý má vo vrecku niekoľko miliónov, ktoré by mohol investovať. Lenže ako zvoliť tú správnu banku?

Poskytovateľov hypotekárnych úverov je na trhu celá kopa. Je ťažké medzi nimi rozoznať toho, kto to s vami myslí vážne a kto vám chce skutočne ponúknuť to najvýhodnejšie na trhu. Preto je kľúčové počítať. Spočítajte si, akú vysokú hypotéku potrebujete, aké vysoké splátky ste ochotní hradiť a až potom sa pozrite do porovnávačov, ktoré vám „vypľuť“ výsledky pre vás najviac relevantné.

Skontrolujte úroky aj hodnotu RPMN

Vo chvíli, keď budete mať jasno v tom, akú vysokú hypotéku potrebujete alebo koľko ste ochotní splácať je načase pozrieť sa na ponuky bankových spoločností. To, čo vás bude zaujímať predovšetkým sú úroky a hodnota RPMN.

Kým úroky sú ukazovateľom, ktorý žiadateľa o pôžičku zaujíma najviac, nad hodnotou RPMN sa často len mávne rukou, a to je rovnako dôležitá, ak nie dôležitejšie. Hovoríme totiž o ročnej percentuálnej miere nákladov, ktorá nám prezrádza, koľko naozaj Preplatíme. Zahŕňa nielen úroky, ale aj všetky poplatky a sankcie. Práve hodnota RPMN je tým najdôležitejším, čo môžete sledovať.

Máte premyslenú dobu fixácie?

Pri výbere vhodného úveru na bývanie je potrebné premyslieť si dobu fixácie. Banky dnes ponúka veľa možností a je na vás, pre ktorú sa rozhodnete. Dobou fixácia e myslí doba, počas ktorej môžete počítať s jednou a tou istou úrokovou sadzbou aj výškou splátok. V okamihu, keď fixácia skončí, môžete hypotéku bez akýchkoľvek poplatkov doplatiť, prípadne môžete požiadať o jej refinancovanie a prejsť tak na výhodnejšie koľaj.