Podnikanie

Chyby, ktorá ničí váš biznis

Poznáte ten pocit, keď vo svojom živote chcete niečo zmeniť, ale nedarí sa vám to? Skúšate to čas od času znovu a znovu, ale vždy to veľmi rýchlo vzdáte? Je to veľmi frustrujúce a demotivujúci, že?

V skutočnosti to nie je tak zložité. Musíte sa len vyhnúť určitým chybám, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou robíte. Nemusíte sa báť, že by ste to nezvládli. Chybovať je ľudská a úplne prirodzená vlastnosť. Ak si budete vedomí, že tieto chyby sami robíte, môžete ich vďaka tomu napraviť a odstrániť.

Chceme moc vecí naraz

Nech sa vám to zdá možno ako klišé, je to presne tak. Nie je nijako jednoduché začať robiť niekoľko dôležitých a podstatných zmien naraz. Je potrebné si zmeny postupne rozložiť a aplikovať jednu po druhej. Ak ste sa napríklad rozhodli, že schudnete, s najväčšou pravdepodobnosťou sa budete snažiť robiť veľmi rýchlo naraz nasledujúce činnosti:

  • Jesť viac ovocia a zeleniny.
  • Jesť pravidelne.
  • Jesť podľa konkrétnej diéty.
  • Veľa piť.
  • Začať cvičiť.
  • Vykonávať určitý šport.

V skutočnosti by vám ale oveľa viac pomohlo začať iba s jednou zo spomenutých činností a až až sa z nej stane zvyk, je múdre pribrať ďalšie.

Pýtate sa prečo?

Je to z jednoduchého dôvodu. Pokiaľ chcete moc vecí naraz, vykonávate rázovo veľa zmien, na ktoré vaše telo a myseľ nie sú pripravené. V dôsledku toho sa vám s najväčšou pravdepodobnosťou stane, že snaženie o tieto činnosti vzdáte, a to dokonca o všetky naraz. Vo výsledku je teda z hordy dobrých návykov vôbec žiadny.

Začíname rovno konať

Je to tak. Ak si dáte napríklad novoročné predsavzatia a rozhodnete sa, že schudnete nejaké to kilo, najskôr si v hlave nastavíte dátum 1.1. nasledujúceho roka ako deň, kedy začínate s chudnutím a budete sa o to pokúšať. Oveľa lepšie by ale bolo o tom, čo máte v pláne len začať premýšľať a pripraviť svoju hlavu na to, aby pochopila, že bude potrebné niečo vo svojom živote zmeniť a prijať.

Zmeny je potom potrebné začať aplikovať pozvoľna a postupne tak, aby ich naše telo dokázalo prijať ako jednotlivé zvyky. Spomeňte si napríklad, ako dlho ste sa učili čistiť si každý večer a každé ráno zuby. Tiež vám to rodičia museli v dlhom časovom období neustále pripomínať.

Ak teda chcete začať meniť niečo, čo vám vo svojom živote pripadá dôležité, iste si to vopred dobre premyslite a nesnažte sa tlačiť na pílu. Rozumné je meniť svoj život postupne a plynulo.