Pôžičky

Čo nás zvádza, napriek tomu by sme si na to nemali požičať?

Raz za čas si potrebuje požičať naozaj každý. Avšak je nutné vedieť, kedy si požičať môžeme dovoliť a kedy nie. Pôžičky sú zradné a nebezpečné a rozhodne by to nemala byť jediná možnosť, ktorá nám umožní si niečo kúpiť. Najskôr by sme si mali položiť ruku na plece a povedať si, či si na danú vec nevieme našetriť. Zbytočne sa púšťať do pôžičiek kvôli technológii alebo kvôli drahej kabelke – to nie je rozhodne dobrý nápad.

Samozrejme niekedy si požičať musíme. Je to hlavne vtedy, keď dostaneme výpoveď alebo kedy z nejakého dôvodu budeme mať nižší príjem (napríklad kvôli maródovanie), teda nebudete môcť splatiť svoje povinné záväzky. Väčšinou si pôžičky musí vziať ten, kto nemá finančnú rezervu (teda peniaze stranou). Tá väčšinou postačí k tomu, aby sme splatili prenájom alebo poplatky za vodu, ale ak si nešetríte vtedy, kedy môžete, bohužiaľ vám nič v čase krízy nebude môcť pomoct. A tak si budete musieť vziať úver, aby ste neskončili pod mostom.

Ak si ale chcete požičať len na nedôležité veci, napríklad na to, čo chcete, ale nemôžete si z dôvodu nízkeho príjmu dovoliť, potom je potrebné to zvážiť.

Na čo si nepožičiavať?

Žijeme v dobe, kedy musíme mať všetko, čo majú ostatní. Napríklad techniku. Všetci túžia po novinkách od spoločnosti Apple, ale len málokto si také výrobky môže dovoliť. Kvôli týmto výrobkom si však sú ľudia ochotní požičať, čo je chyba, pretože si vezmú úver kvôli zbytočnosti.

To isté platí aj pri oblečení – predsa je zbytočné si požičiavať na drahú kabelku.

Keď to chcem, je treba si našetriť

Na také záležitosti by sme si mali našetriť. Nie je dobré sa zbytočne púšťať do hrátok s úvermi. Splácať takéto záväzky nie je jednoduché, hlavne ak k nim platíte ešte treba prenájom alebo iné ďalšie poplatky treba na energie a váš mesačný príjem je priemerný. Preto si radšej odkladajte pár tisíc stranou – doprajete si techniku ​​neskôr, nie hneď. Aspoň zistíte, či výrobok chcete alebo nie.