Podnikanie

Najväčšie chyby počas podnikania

Len počas prvého roku prevádzkovania podnikateľskej činnosti sa takmer polovica subjektov rozhodne svoju činnosť ukončiť. Na vine je celý rad faktorov. Aké chyby ľudia pri podnikaní robia?

Nereálne predstavy

Vymyslieť produkt a službu, ktoré sú špičkové, dá veľmi veľa práce. Dostať ale svoje produkty medzi ľudí a prinútiť ich k ich kúpe, to už je úplne iná kapitola. Pokiaľ podnikateľ nemá základný prehľad o marketingu, veľmi rýchlo vytriezvenie. Nereálne predstavy o svojom instantnom zárobku následne vedú k dezilúzii a rozčarovaniu. V mnohých prípadoch je potrebné podnikateľskú činnosť ukončiť.

Zlá komunikácia s úradmi

V našej krajine existuje pomerne veľká byrokratická záťaž. O tom, že ste sa rozhodli podnikať, musíte do niekoľkých dní vyrozumieť ďalšie úrady. Pokiaľ touto oznamovacou povinnosťou povinujete živnostenský úrad, nie vždy sa stane, že bude informácia odovzdaná. Opäť nasleduje nepríjemné zariaďovanie, v mnohých ohľadoch nutnosť platenia penále. Preto je už od začiatku lepšie mať spoľahlivého finančného poradcu na účely podnikania, ktorému môžete veriť. Všetky termíny tak budete mať v poriadku.

Podnikateľský plán

Snáď všetci podnikatelia bez rozdielu by si mali v prvých mesiacoch svojej činnosti nechať vypracovať podnikateľskú stratégiu a plán. Jeho výsledky príjemne prekvapia, pretože budete poznať reálne možnosti, ku ktorým budete môcť dosiahnuť. Keď nemáte plán, zostáva vám len nejasná predstava o tom, koľko času a financií vás bude stáť rozvoj vášho podnikania. Mať jasnú stratégiu a už dopredu vedieť, čo vás bude čakať, to je doslova eso v rukáve.

Počas celej doby podnikateľskej činnosti sa nestretnete len s vlastnou chybou. Bohužiaľ sa môže stať aj na strane patričných úradov. Ich chybu ale budete musieť hradiť vy, preto si radšej vždy pravidelne zisťujte, či máte v poriadku hradené platby za podnikateľskú činnosť u všetkých subjektov, ktoré sa toho týkajú.