Financie

Ako ušetriť za energie v dobe zvyšujúcich sa cien?

Ceny za energie sa neustále zvyšujú a nie inak tomu bude v nasledujúcom období. Je pritom mnoho postupov, ktoré môžeme zvoliť. Niektoré nám prinesú trvalú úsporu, iné pár stoviek ročne. Všetko ale stojí za zváženie.

Zateplenie domu ako trvalé riešenie

Rozmýšľali ste už o tom, že by ste radi znížili energetickú náročnosť vašej budovy? Nie je to vôbec zložité. Stačí len porozmýšľať o vhodnom riešení. Štát vypísal program Nová zelená úsporám, ktorý štedro podporuje akékoľvek úsporné riešenia. Dotácie na zateplenie, alebo napríklad dotácie na výmenu okien vám dokážu pokryť až polovicu reálnych výdavkov. Toto riešenie je síce najprv nákladnejšie, ale neskôr zistíte, že z dlhodobého hľadiska ste výrazne ušetrili.

Malá úspora sa tiež počíta

Každodenné správanie významne ovplyvňuje mieru, s ktorou sa nám podarí ušetriť. Každý deň sa tak môžeme snažiť znižovať naše výdavky. Čo môžete urobiť ihneď?

Pozor na záclony

V zimnom období by ste nemali mať doma záclony dlhšie ako po parapete. Dlhé záclony pomáhajú odvádzať teplo do priestoru okna, teda od miestnosti. Trvá oveľa dlhšie, než sa miestnosť vykúri.

Pravidelne kontrolujte chladničku a mrazničku

Mraznička a chladnička sú spotrebiče, ktoré sú zapojené dvadsaťštyri hodín denne. Aby fungovali tak, ako je uvedené na výrobnom štítku, musia mať optimálne podmienky. Pravidelne kontrolujte, či sa chladnička alebo mraznička nenamrazuje. Prípadnú námrazu ihneď odstráňte. Námraza výrazne zvyšuje spotrebu vášho prístroja.

Ako je na tom váš počítač?

Súčasťou mnohých domácností sa stali počítače. Vymoženosti, bez ktorých sa nezaobídeme, nám ale dokážu výrazne počechrať rozpočet. Nikdy preto nenechávajte prístroj zapnutý, keď ho nepoužívate. Najmä každý večer skontrolujte, či ste počítač správne vypli.

Urobte si poriadok vo financiách a dajte sa do úspory za energie. Budete pristupovať k trvalému riešeniu?