Financie

3 + 1 tipov, ako ušetriť za elektrinu v dobe zvyšujúcich sa cien

Stále sa zvyšujú ceny za energie. Týka sa to nielen plynu, ale aj elektriny. Je vôbec niečo, čo s tým môžeme robiť? Pozrite sa na užitočné tipy, s ktorými si pomôžete k niekoľkým tisíckam ročne.

Kontrolujte stav chladničky a mrazničky

Aj keď máte energetickú triedu, kedy bude za písmenom A treba päť znamienok plus, nebude vám to nič platné, keď svoje spotrebiče nekontrolujete. Aj drobná námraza totiž dokáže výrazne zvýšiť spotrebu. Preto aspoň raz mesačne vytiahnite von všetky produkty, ktoré v chladničke a mrazničke skladujete, a odstráňte námrazu alebo prebytočnú vodu na stenách spotrebiča.

Ak máte spotrebič, ktorý má horšie štandardy na spotrebu, uvažujte o jeho výmene. Predsa len je zapojený po celý deň aj noc, celé roky. V čase vysokých cien elektriny sa vám investície do lepšej energetickej triedy rozhodne vrátia.

Vypínať počítač, nekompromisne

To si tak večer poviete, že by ste radi pozreli na svoj obľúbený film alebo seriál. Potom už sa vám príliš nechce spotrebič vypínať, tak ho iba „zaklapnete“ a uvediete do režimu spánku. Aj takto upravený spotrebič ale stále odoberá elektrický prúd, a to dovtedy, kým ho opäť vypnete.

Radšej si vždy nastavte automatické vypínanie, keď ste príliš vyčerpaní, než aby ste mohli počítač vypnúť. Spotrebu energie tak dokážete skutočne ovplyvniť.

Sušte bielizeň vonku

Použitie sušičky stojí síce len niekoľko korún, ale pri opakovanom cykle, ktorý používate každý deň, ide o významný zásah do vášho rozpočtu. V niektorých prameňoch sa uvádza, že jedno sušenie bielizne vychádza aj na viac ako 15 korún. Ste ochotní túto cenu zaplatiť každý deň? Alebo si po väčšinu dní už budete snažiť vešať bielizeň vonku alebo v práčovni?

Elektrinu vám ušetrí aj múdra práca s potravinami. Vždy si nachystajte deň dopredu, čo budete variť. Mäso sa rozmrazí a doba pečenia sa skráti. Šošovka zmäkne, nebudete ju musieť tak dlho variť.