Najčastejšie dôvody zamietnutia žiadostí o hypotéku
Aj keď nedávno došlo k sprísneniu podmienok hypotekárnych úverov, rovnako o ne ľudia žiadajú. Aj keď teda ďaleko menej ako vlani, rovnako je to jeden z reálnych spôsobov, ako získať peniaze na vlastné bývanie. Zatiaľ čo niektorí doslova šetria každú korunu, iní sa snažia bezchybne vyplniť žiadosť o hypotéku tak, aby im bola schválená. Rovnako sa však mnohí dočkajú len odmietnutie. Prečo však k odmietnutiu žiadostí o hypotéku dochádza?
Úvery na bývanie sú jeden zo spôsobov, ako získať peniaze na vlastné bývanie. To ale už bolo spomenuté. Aj keď má človek podľa svojho názoru možnosť hypotekárny úver získať, rovnako sa môže stať, že hypotéka mu schválená nebude. Aké dôvody zamietnutia hypotéky bývajú najčastejšie?
Klient nie je bonitný
Ak sa rozhodnete požiadať o hypotéku, musíte počítať s tým, že vás bude banka skrátka preverovať. Banka si totiž musí byť stopercentne istá, že ste schopní splácať hypotéku. Práve nedostatočná bonita je dôvodom, prečo je hypotéka zamietnutá. Ak je človek bonitné, znamená to, že je schopný včas splácať svoje záväzky. Banka si veľmi dobre zisťuje, či ste schopní splácať splátky za úver včas a bez zbytočného odkladu. Rada si zistí, či včas splatíte aj iné záväzky, ako sú napríklad účty za mobilný telefón alebo napríklad za internetové pripojenie. Ak ste doteraz platili spomínanej veci s omeškaním, je možné, že to vám zničí prijatie žiadosti o hypotéku.
Klient má dlhy
S každým dlhom sa znižuje pravdepodobnosť toho, že vám bude hypotéka poskytnutá. Ak chcete získať hypotéku, mali by ste najskôr splatiť všetky svoje dlhy. Každý dlh navyše naozaj len znižuje pravdepodobnosť prijatia žiadosti. Nezáleží na tom, či ste dlhu u bankových alebo u nebankových spoločností, každý dlh sa v tomto prípade počíta a sčíta. Rovnako tak je dôležité to, koľko dlhujete. Ak dlhujete veľkú čiastku, opäť sa znižuje pravdepodobnosť prijatia žiadosti o hypotéku.