Financie

Na koľko mesačne vyjde starostlivosť o domáceho maznáčika?

Zaobstarať si psíka alebo mačičku a domov si tak pozvať kamaráta na mnoho rokov je spojené s množstvom radostí. Ako je to ale s financiami? Je starostlivosť náročná?

Zaobstarávanie zvieraťa

Prvá čiastka, s ktorou sa stretnete, je obstarávacia cena za psa alebo mačku. Tu sa ceny pohybujú najčastejšie medzi 15 a 25 tisícmi. Za túto cenu si kupujete mláďa z registrovanej chovnej stanice. Vždy si strážte, ako s vami chovateľ komunikuje. Pokiaľ si bude priať odovzdať zviera niekde na benzínke, jedná sa o množiareň. Správny chovateľ vás pozve k sebe domov, pretože je hrdý na to, v akom prostredí jeho zvieratá vyrastajú.

Kúpa zvieraťa z kvalitného chovu vám v budúcnosti ušetrí nemalé výdavky.

Čo keď nie je z chovu?

Niekedy sa ľudia unáhli a kúpia si zviera, ktoré nie je z registrovaného a stráženého chovu, alebo naletí „rádoby“ chovateľom a nemajú možnosť zistiť, v akých podmienkach zviera vyrastá. Tu sa vystavujete mnohým problémom. Zviera bude v zlom zdravotnom stave, čo spoznáte až za jeden alebo dva mesiace. Zobrazia sa choroby, o ktorých ste predtým nemali ani potuchy, že existujú. Zviera na tom ale nebude zle iba po fyzickej stránke. Zlé zaobchádzanie a nevhodné podmienky sa na ňom podpíšu aj z hľadiska psychiky.

Mesačné výdavky

Každý mesiac za svojho maznáčika miniete v priemere tisíc korún. U mačiek kupujete podstielku, granule, ale aj mäso alebo konzervy. Samozrejme si občas prajete zaobstarať pelech, alebo nejaké to škrabadlo. U psíka sú výdavky podobné, len namiesto škrabadla kupujete viac maškrty, mäsa alebo konzerv. K tisícom korún mesačne by ste mali pripísať aj akúsi rezervu. Občas sa stane, že budete musieť zájsť na veterinár. Predsa len je váš miláčik už súčasťou rodiny. Hodí sa mať odložených päť tisíc na akútne zdravotné problémy a modliť sa, aby ste tieto financie nikdy nemuseli použiť. Zvážte aj poistenie, ktoré hradí veterinárne náklady a vy platíte iba časť.

Mesačne za psa alebo mačku zaplatíte okolo tisíc korún. Zamerajte sa pritom radšej na kvalitnú stravu, s ktorou predídete vzniku zdravotných problémov.