Financie

Investície do umenia ako ochrana financií pred infláciou

Ochrániť svoje peniaze pred infláciou je dnes úlohou nejednej rodiny. Mnohé z nich si totiž preberali svoje rezervy pod vankúšom a teraz horko ľutujú, že predtým nezainvestovali do niečoho, čo by aspoň zachovalo pôvodnú hodnotu úspor. Až teraz si mnohí uvedomujú, že cesta investícií nie je pretkaná iba kryptomenami alebo rizikovými akciami, ale že hovoríme aj o podielových fondoch alebo o umení, ktoré je tiež príjemným nositeľom hodnoty, ktorá do budúcnosti rastie.

Klasická alternatívna investícia

Aj keď je investičné pole doslova pretkané najrôznejšími možnosťami, pokiaľ nechcete vsádzať na neistotu, môžete ísť cestou trochu bezpečnejšou, ktorou je práve umenie. Ako už bolo spomenuté, hovoríme o klasickej, alternatívnej investícii, ktorá by mala bezpochyby tvoriť aspoň časť celkového investičného portfólia. Nestáva sa, že by hodnota obrazu alebo iného podobného druhu umenia za určité roky poklesla, je však dobré vedieť o danom umeleckom kúsku pred jeho kúpou aspoň niečo.

Kým sa umenie stane súčasťou vášho investičného portfólia a spôsobom, ako svoje peniaze ochrániť pred infláciou, je dobré sa dopredu zamyslieť pred ich nákupom nad tým, či je dielo naozaj také hodnotné a či v prípade potreby ho možno aj ľahko predať. Pokiaľ zvažujete ísť touto cestou, je dobré spolupracovať s preverenými a roky overenými aukčnými domami alebo predajcami, prípadne galériami, ktoré vám o danom umeleckom kúsku vedia prezradiť viac ako dosť.

Budete investorom alebo zberateľom?

Mnoho ľudí si zamieňa dva pojmy, a to konkrétne investora a zberateľov. Nie, naozaj nie ste zberateľom, ak si kúpite jeden obraz či iný druh umenia z dôvodu uchovania hodnoty svojich úspor. V takom prípade ste obyčajným investorom, ktorý má obvykle v úmysle dané dielo skôr alebo neskôr predať.

Na rozdiel zberateľ je preslávený a preslávený svojou zberateľskou vášňou. Hľadá konkrétne diela skôr preto, že je to jeho koníček a prahne po tom, aby mal drahú zbierku kompletnú. Cena ide v jeho prípade skôr bokom, je si istý tým, že drží hodnotné diela, ale mnohokrát ich nemá v úmysle čoskoro predať. Ich záujem je naozaj rýdzi a čistý, peniaze idú v ich prípade bokom.