Financie

Na čo si dať pozor, aby vás neokradli

Zlodeji sú na každom rohu, preto sa prakticky neustále snažíme si strážiť kabelku alebo vrecká, keď prechádzame davom alebo keď sa zúčastňujeme vonkajších akcií o viacerých ľuďoch. Lenže zlodeji sú v súčasnej dobe dnes trochu mazaní a neboja sa vás dokonca ani osloviť na ulici alebo prídu k vám domov. Na čo konkrétne si dať pozor, aby vás nevítaní okoloidúci nemilo neprekvapili?

Novodobá zlodejina na internete

Zatiaľ čo v minulosti boli aktuálne hlavne spomínaní vreckári, dnes sa pozornosť upína trochu iným smerom, a to na internet. Práve tu, pod rúchom anonymity, vystupuje množstvo zlodejíčkov, ktorí sa však môžu dostať až do vášho bankového účtu, kde obvykle nie je ani práve nízky limit.

Novodobá zlodejina je však rovnako ako stará niečím, pred čím sa môžete chrániť, respektíve pred čím môžete byť ostražití. Stačí sa držať opäť niekoľkých rád, vďaka ktorým na vás prakticky žiadny novodobý zlodejíček nebude môcť.

Pozor na WI-Fi siete

Ľudia dnes chcú byť prakticky neustále online, čo je do istej miery riziko najmä, ak vezmeme do úvahy, že sa využívajú verejné internetové siete. Zatiaľ čo niekto vidí možnosť rýchlo odpísať svojim priateľom, iný vidí možnosť, ako sa dostať k vašim heslám, teda aj k vašim užívateľským účtom, internetovému bankovníctvu aj inam.

Verejné internetové pripojenie je verejné v pravom slova zmysle a pokiaľ nevyužívate skrytie IP adresy, potom vás veľmi ľahko môže niekto nájsť a dostať sa vám do mobilného telefónu alebo počítača. Je to verejné, zlodejíček je teda na rovnakej úrovni ako vy.

Banky nikdy nežiadajú o heslo

V posledných rokoch pribudlo prípadov, keď banky rozosielajú e-mail alebo volajú s tým, že im máte oznámiť vaše heslo, aby skontrolovali napríklad mieru zabezpečenia a ďalšie. Heslo, prístupové údaje, číslo karty alebo potvrdzovacie kódy však nie sú ničím, čo by od vás banka reálne vyžadovala. Pokiaľ sa teda niekto ozve s prosbou, aby ste niektorý zo spomínaných údajov prezradil, okamžite klaďte telefón alebo ukončujte komunikáciu. S bankou v takom prípade nehovoríte.