Financie

Na čo najčastejšie šetríme?

Ľudia si v súčasnej dobe sporí, lenže ponúka sa otázka, na čo konkrétneho si sporí. Je chvályhodné, že ľudia nechcú nechávať nič na náhodu, že sa nechcú spoliehať na to, že budú mať peniaze aj v čase, keď im zrovna odíde elektrický spotrebič. Ak patríte k ľuďom, ktorí si toto veľmi dobre uvedomujú, ktorí si uvedomujú, že zákon schválnosti je nepredvídateľný, určite máte taky svoje keramické prasiatko alebo sporiaci účet, kam si pravidelne odkladáte svoje peniaze. Poďme si rozlúsknuť dôvody, prečo to ľudia najčastejšie robia.

Aj keď sa dnes zvyšujú platy takmer denne, rovnako si ľudia dávajú peniaze stranou. Že by k neustále zvyšujúcim sa platom pristupovali trochu skepticky? Je to možné, ostatne poďme si povedať, prečo si ľudia odkladajú peniaze stranou.

Dôvodom býva dovolená

Veľmi častým dôvodom, prečo si ľudia dávajú peniaze stranou, býva dovolená. Ľudia skrátka vedia, že dovolenka nie je nič lacného, ​​a tak si dávajú pravidelne peniaze stranou po celý rok. V prípade, že neskôr nájdu nejakú výhodnú dovolenku, zrazu budú mať peniaze, ktoré za ňu budú môcť minúť. Nebudú si tak musieť požičiavať od známych alebo od bankových či nebankových inštitúcií.

Dôvodom býva obyčajná rezerva

Ako sme spomenuli, väčšina ľudí si tvorí len obyčajnú rezervu, keby sa niečo stalo. Zákon schválnosti je naozaj nepredvídateľný a je potrebné si uvedomiť, že takáto rezerva nám v mnohých životných situáciách môže zachrániť krk. Odkladajte si preto aj vy peniaze stranou, je potom jedno, na čo peniaze použijete, ale budete žiť vo vedomí, že niekde nejaké peniaze stranou odloženej predsa len máte.

Dôvodom býva dôchodok

Síce nedávne prieskumy ukázali, že ľudia sa dôchodku neboja, rovnako si na neho sporí. Využívajú k tomu špeciálne účty, ale niekedy si dávajú peniaze stranou len na klasické sporiace účty, ktoré im prináša tiež nejaké drobné zvýhodnenie.