Podnikanie

Milionár ľutuje, že svoje deti nenaučil 5 vecí. Akých?

Michael Yardney, realitný maklér, investor a dolárový milionár, dnes vo svojich knihách tiež priznáva, že svoje deti neučil finančnej gramotnosti. Podľa neho je potrebné začať s tým už v ranom veku. Čo by chcel zmeniť skôr?

Bude potrebné počkať na požadovanú vec

Tvrdí, že deti sa musia naučiť, že ak niečo chcú, musia si na to našetriť. Hoci všetci chceme pre svoje deti to najlepšie a kupujeme im všetko hneď, on sa domnieva, že práve v tom spočíva ich budúci neúspech. Keď vyrastú, nie je dobré im dať všetko, čo chcú.

Viac hračiek nie je víťazstvo

Rodičia sa domnievajú, že ich dieťa trpí, keď mu nedajú všetky hračky, ktoré majú jeho rovesníci. V dobe sociálnych médií je tlak na dospelých a deti veľmi silný. Podľa autora a milionára je však oveľa cennejšie hovoriť s deťmi o skutočných hodnotách. Už malé deti vedia, čo znamená charita.

Čím skôr začnete sporiť, tým lepšie na tom budete.

Ak máme dostatok času, môžeme získať naozaj zaujímavé úroky. To však nikdy nie je možné v časovom horizonte jedného alebo piatich rokov. Čím skôr začnú deti sporiť, tým lepšie sa im bude dariť. Musíme začať investovať čo najskôr. Táto hodnota im zabezpečí dobrú budúcnosť.

Základom dobrého spánku je pasívny príjem

Určitý príjem nám môže pomôcť, keď sa nám nedarí po profesionálnej stránke alebo keď sme dlhodobo chorí. Napríklad vo forme príjmov z prenájmu máte istotu, že vaše financie budú dlhodobo spĺňať hodnotu. Navyše je pozemok len a len váš.

Dlh je základom utrpenia

Ak učíte svoje deti, že je v poriadku požičiavať si financie, dostávate sa do začarovaného kruhu. Míňate peniaze, ktoré ešte nemáte. Trpíte psychicky. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Dlh je to najhoršie, čo môžete svojim deťom odporučiť. Znamenajú nešťastnú budúcnosť.

Autor vo svojich knihách hovorí nielen o svojich úspechoch, ale aj o svojich chybách. Dúfa, že sa ostatní poučia z jeho chýb.