Financie

Jak spravovat osobní finance?

Nie je ľahké spravovať osobné financie. Lenže je to niečo, čo musíte urobiť, čo musíte podstúpiť. Predsa len sa jedného dňa nechcete prebudiť a nemať na jedlo, nájom, nechcete mať jednu kapsu prázdnu a druhú vysypanú. Aby ste sa takejto situácii vyvarovali, je potrebná sa naučiť pracovať so svojimi financiami a je dobré sa naučiť spravovať svoje osobné financie.

Inšpirovať vás môže napríklad Amerika, kde skoro šesťdesiat percent Američanov nemá dôchodkový plán, a tak teda nevie, ako budú svoje financie riešiť, až príde starobe. Mnohí ľudia si tam myslia, že musí mať ušetrené niekoľko miliónov, ale v dôchodku majú dokopy ani nie pol milióna. Vyhnite sa preto tejto situácii a začnite spravovať svoje osobné financie už teraz. Pomôže vám to v budúcnosti, kedy zrazu nebudete mať problém si aj v dôchodku čokoľvek zaplatiť.

Robte si poznámky o svojich výdavkoch

Aby ste sa naučili spravovať svoje financie, odporúčame si robiť poznámky, ktoré sa výdavkov týkajú. Všeobecne platí, že nesmiete minúť viac, než zarobíte. Lenže pre mnohých je ťažké držať sa tohto pravidla, keď si nie sú istí tým, kam ich peniaze tečú, kam sa ich peniaze schovávajú. A tak vám pomôže, keď budete napríklad len jeden jediný mesiac robiť poznámky o svojich výdavkoch. Sledujte svoje výdavky, nemusíte sa ani nijako obmedzovať. Prvý mesiac vám má dať akúsi predstavu o tom, ako na tom v skutočnosti ste. Ďalší mesiac bude určite ďaleko lepší.

Zostavte si rozpočet

Po prvom mesiaci naraz budete vedieť, koľko za čo míňate. Budete vedieť, koľko míňate za jedlo alebo koľko za oblečenie. Po jednom mesiaci sa oplatí zhodnotiť svoju situáciu a ďalší mesiac sa ju snažte zlepšiť. Samozrejme musíte zaplatiť základné výdavky, ako je nájom alebo účty za energie, ale sú aj výdavky, ktoré si môžete ušetriť. Na mysli máme napríklad večera v reštauráciách alebo nadmerná návšteva kina.

Na základe zhodnotenia mesiaca si zostavte rozpočet, ktorý sa snažte dodržiavať. Urobte si v rozpočte dva stĺpce, kedy jeden bude predpokladaný rozpočet a druhý bude skutočný rozpočet.