Financie

Investície nemusia byť len výnosné. Reč je napríklad o chalupárstve.

Česi si za posledných pár rokov našli v chalupárstve, a tak si kupujem tzv. druhé domovy. Najčastejšou investíciou sú chaty, na ktorých si môžu počas leta oddýchnuť. Akonáhle prichádza na scénu jeseň a zima, svoje druhé domovy opúšťajú a vracajú sa do miest. Okrem letného dobrodružstva sa veľké percento českých obyvateľov týmto spôsobom istí na dôchodok. Chaty sú totiž najlepším spôsobom, ako prežiť nádherné časy, bez starostí a nutnosti chodiť do práce. Okrem iného sa o nich riadne starajú a nie je sa teda čomu diviť, že sa z chát stávajú nemalé investície.

Investícia nemusí byť iba o zárobku

Chalupárčenie je v Českej republike veľmi obľúbené. Tým prichádzajú na rad aj investície, ktoré môžu bez problémov siahať do niekoľko tisíc až desiatok tisíc korún. Väčšina ľudí v momente, keď počuje o investíciách majú nutkanie si počítať, aká je ich návratnosť a zisky. To je však obrovský mýtus, ktorý by ste mali okamžite vyhnať z hlavy. Investície môžu byť aj životné, ktoré sú v danej chvíli na mieste. Jedným z príkladov môže byť práve obstaranie chaty a následné investovanie do údržby a opráv.

Investície do chalupy

Táto investícia vám do života prinesie novú starosť, ale aj radosť. Máte pocit, že práca, ktorú vykonávate za niečo stojí. Dáva vám možnosť zaobstarať si veci, o ktorých ste snívali. Je logické, že človek, ktorý nemá finančné prostriedky si nemôže zaobstarať chatu. Investície sa môžu začať prejavovať časom. Bez financií by vás nemilé prekvapili.

Finančná gramotnosť

Finančná gramotnosť je tiež o tom, vedieť si spočítať svoje financie, vrátane všetkých investícií, ktoré plánujete urobiť. Ak zostaneme pri chalupárstve, tu sa podľa štatistík ročne investujem desaťtisícové sumy do opráv, čo sa týka jednej rodiny s vlastnou chatou.

Ak premýšľate o vlastnej chate, mali by ste si najskôr spoločne so svojím partnerom sadnúť a porozprávať sa, či na to máte finančné prostriedky. Pokiaľ dôjdete k cieľu, že si môžete po finančnej stránke chatu dovoliť, nestojí vám nič v ceste.