Financie

Informácie na refinancovanie hypotéky

Vlastné bývanie je bez hypotéky takmer nemožné získať. Následne je dobré po dobe fixácie porozmýšľať nad možnosťou refinancovania hypotéky. Nie je to pritom nič zložité.

Refinancovaním hypotéky môžete ušetriť

Refinancovanie vašej pôžičky na bývanie je inými slovami splatenie tejto hypotéky pomocou nového hypotekárneho úveru, ktorý si zjednáte v inej banke. Tu je ponúkaná výhodnejšia úroková sadzba, alebo mnohé ďalšie výhody. Keď sa teda blíži donec doby fixácie pri pôžičke na bývanie, je možné si nájsť vhodnejší produkt v konkurenčnej banke.

Musí vaša banka s refinancovaním súhlasiť?

Mnoho ľudí premýšľa o tom, či je na refinancovanie potrebný súhlas existujúcej banky. Tak to ale rozhodne nie je. Stačí len svoju bankovú inštitúciu informovať včas a informovať ju o tom, že sa chystáte váš úver na bývanie refinancovať. Informáciu je dobré odovzdať najneskôr 30 dní pred tým, ako vám skončí doba fixácie hypotéky.

Budem platiť penále?

Ďalšia obava, ktorá medzi ľuďmi ohľadom refinancovania koluje, je nutnosť platiť vysoké penále z dôvodu odchodu ku konkurencii. To ale neplatí. Keď sa rozhodnete pre to, že budete existujúci úver refinancovať, banka nemá právo vám účtovať poplatky alebo pokuty. Nemusíte sa teda obávať, že by ste platili penále alebo ušlý zisk súčasnej banke.

Budem doplácať úroky?

Mnoho ľudí sa tiež obáva toho, že pri prechode k inej banke budú povinní doplácať úroky. Ani toto sa ale nekoná. Žiadne spätne platené úroky sa konať nebudú. Iba si prevediete svoj úver k banke, ktorá vám ponúkne lepšie podmienky.

Budeme refinancovať iba na konci fixačného obdobia?
Refinancovanie hypotekárnych úverov, ktoré sa dohodli od decembra 2016, je teraz jednoduchšie. Zmeniť banku sa tak oplatí aj v čase mimo fixácie. Teraz sa tak oplatí hypotéku splatiť pomocou iného úveru aj mimo obdobia klasickej fixácie. Budú vám účtované administratívne a nutné náklady, ktoré by nemali presiahnuť čiastku v rádoch sto korún alebo tisíc korún.

Refinancovanie hypotéky sa vám oplatí v mnohých prípadoch.