Financie

Do čoho investovať v súčasnej kríze?

Kým jedni vidia v súčasnej kríze príležitosť, ďalšie odkladajú a zachraňujú každú korunu, pretože vedia, že príde niečo horšie. Ak však chcete z celkovej ekonomickej i Koronavirové krízy vzísť ako víťazi, treba urobiť jednu vec, a síce nebáť sa investovať. Investície sú totiž teraz so zľavou k zohnaniu, čo je jedno zo základných pravidiel úspešného investovania – nakupovať v zľave. Keďže je však svet investícií plný toho, do čoho možno investovať, poďme si povedať niekoľko vecí, nad ktorými sa rozhodne vyplatí zamyslieť sa.

ETF

Pokiaľ chcete v súčasnej kríze investovať, ponúka sa možnosť menom ETF. Hovoríme tu konkrétne o skupinách akcií a o menšom riziku v porovnaní s klasickými akciami, ktoré kupujete jednotlivo u konkrétnych spoločností. ETF funguje tak, že aj keď hodnota jednej akcie v danom indexe klesne, druhá sa zase zvýši. Straty sú tak menej pravdepodobné a zisk viac pravdepodobný. Je tiež potrebné pamätať na jednu vec, a síce na to, že ak sa ETF drží dlhodobo a dlhšie ako tri roky, nie je potom nutné platiť z daného ETF daň.

Nehnuteľnosti

Tento rok sa očakáva, že dôjde k naozaj výraznému poklesu cien nehnuteľností. Zatiaľ ceny klesajú od stovky tisíc korún a je len otázkou to, či je to konečný pokles cien alebo nie. Nehnuteľnosti sú však v každom prípade skvelou investíciou nezávisle na tom, či je kúpite za milión alebo za osem. Je možné ich prenajímať alebo tiež prepredávať po rekonštrukcii. Je možné ich prenajímať iba sezonově a po zvyšok roka vám môžu slúžiť ako sídlo alebo miesto na rekreáciu.

Akcie

Ak si trúfate a ak sa chcete naplno ponoriť do sveta investovania, je dobré staviť na akcie. Tie sú totiž naozaj trefou do čierneho. Sú však opradené pomerne vysokým rizikom a treba im venovať ten čas. Nie je to len o kúpenie a vyčkávania. S akciami je dobré manipulovať.