Podnikanie

Čo je to franchising?

Franchising je prenájom práv na podnikanie. Čo znamená, že jedna strana požičala, chcete – chcete poskytuje licenciu už zabehnuté značky a druhá strana pod touto značkou, za jasne daných pravidiel, podniká. Najväčšími a najslávnejšími značkami sú rozhodne Mc’Donalds, KFC, Benzina, Electroworld, drogéria Teta a ďalšie.

Kde vlastne franchising vznikol?

Franchising vznikol vo Francúzsku. V roku 1899 začala zapožičiavať licenciu firma Coca-Cola. V Českej republike sa prvý franchising objavuje presne po 90 – tich rokoch od začiatku jej pôsobnosti, teda v roku 1989. V 21. storočí sa franchising začína ujímať celosvetovo.

Je to jednoduché …

Ak ste uvažovali nad možnosťou podnikania, avšak neprišli ste na nápad, v čom by ste vlastne podnikať chceli, je tu práve franchising, ktorý vám môže dopomôcť s podnikaním začať. Ak sa vám páči niečí už zavedený podnikateľský nápad, nie je nič jednoduchšie ako sa s danou firmou skontaktovať a navrhnúť jej možnosť franchisingu. Teda, budete vystupovať menom firmy, ktorá vám poskytne licenciu, odovzdá vám svoje vedomosti a informácie a vy budete za určitých podmienok dodržiavať jej pravidlá, ale samotné podnikanie si budete viesť už sami. Všetko samozrejme po uzavretí tzv. Franchisingovej zmluvy. Všetok majetok v priebehu podnikania patrí vám. Platiť však budete za tzv. Know-how. V Českej republike tento štýl podnikania zastihnete samozrejme tiež. Od roku 2010 sa u nás počet uzavretých franchise niekoľkonásobne zvýšil.